Czwartek, 23 września 2021. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

2021-05-05 15:00:00 (ost. akt: 2021-05-05 15:09:53)
Władze Mławy, a także działające w mieście instytucje i organizacje, uczciły majowe święto złożeniem kwiatów przy Dębie Niepodległości

Władze Mławy, a także działające w mieście instytucje i organizacje, uczciły majowe święto złożeniem kwiatów przy Dębie Niepodległości

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

Rok 2021 został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Konstytucji 3 Maja. Władze Mławy, a także działające w naszym mieście instytucje i organizacje, uczciły majowe święto swoją obecnością i złożeniem kwiatów przy Dębie Niepodległości w parku miejskim.

Już od czwartku 29 kwietnia br. przechodnie mogli zwiedzać wystawę czasową przygotowaną przez mławski oddział Archiwum Państwowego w Warszawie, poświęconą historii konstytucji uchwalonej w 1791 roku.

Bogato ilustrowane plansze z ważnymi informacjami zostały zamontowane w dostępnym dla wszystkich miejscu – na ogrodzeniu parku miejskiego od strony ulicy Żeromskiego. Ekspozycję można zwiedzać do 30 maja.

Główne obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęły się w poniedziałek (3 maja) o godzinie 12:00 Mszą Świętą w kościele Ducha Świętego na Osiedlu Książąt Mazowieckich.

Następnie mieszkańcy Mławy, także burmistrz Sławomir Kowalewski, przeszli do zabytkowego parku miejskiego, gdzie przy głazie pod Dębem Niepodległości złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Podczas uroczystości obecni byli m.in. Posłanka na Sejm RP Anna Cicholska oraz Senator RP Jan Maria Jackowski. Mimo że tegoroczne obchody Święta 3 Maja były wyjątkowe (ze względu na okrągłą rocznicę uchwalenia jednej z najstarszych konstytucji na świecie oraz ogólnopolski patronat roku 2021), z przyczyn sanitarnych i obowiązujących obostrzeń organizatorzy zrezygnowali z przemówień gospodarza oraz przybyłych gości. Burmistrz Sławomir Kowalewski rozdał obecnym znaczki z herbem Mławy na biało-czerwonym tle.

Warto przypomnieć, że w uchwale podjętej przez posłów RP napisano m.in.: „3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja - niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych".

W uchwale podkreślono, że Konstytucja 3 Maja wprowadziła trójpodział władzy, a jej postanowienia były wymierzone przeciw liberum veto.

Przyjęła nowatorskie rozwiązania w zakresie parlamentaryzmu. Stanowiła dojrzałe i oryginalne dzieło oświeconych reformatorów i wpisywała się w europejski i światowy program ówczesnych przemian.
Magdalena Grzywacz/KSM UMM


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB