Wtorek, 18 stycznia 2022. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Stempel na jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie

2021-02-05 09:22:37 (ost. akt: 2021-02-05 09:32:54)
Stempel Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie

Stempel Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

Rok 2021 będzie upływał w Mławie pod znakiem Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym roku świętujemy bowiem jubileusz 140 lat istnienia tej formacji.

Ilu członków od 1881 roku liczyła mławska OSP? Nikt nie jest w stanie tego podliczyć. 140 lat historii stanowi bowiem wyzwanie zarówno dla pożarników jak i historyków.

Zasoby, jakimi dysponujemy, są niepełne, a niektóre okresy działalności straży bardzo słabo udokumentowane.

Jest natomiast chęć i zapał wielu ludzi oraz środowisk, aby historię, której początki sięgają zaborów, uhonorować, a ludzi związanych z OSP – wyróżnić i przedstawić.

Pierwsze robocze spotkania grona inspirowanego przez Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego oraz strażaków – ochotników i zawodowych – mamy za sobą.

Zbigniew Kąpiński, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mławie wspólnie z burmistrzem Mławy oraz ochotnikami – Prezesem Jerzym Kwietniem i jego zastępcą – Mirosławem Ruteckim, do współpracy zaprosili Jerzego Rakowskiego – Starostę Mławskiego, Barbarę Zaborowską – Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, Marka Dusińskiego – Prezesa spółki WOD-KAN, Tomasza Maciejewskiego – Naczelnika OSP oraz Magdalenę Grzywacz – Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej w urzędzie miasta.

Grono to rozrasta się i wkrótce ukonstytuuje w Komitet organizacyjny Miejskich obchodów jubileuszu 140-lecia OSP w Mławie. Ruszyły prace nad harmonogramem tegorocznych wydarzeń, pojawiają się ciekawe koncepcje i pierwsze decyzje.

Burmistrz Sławomir Kowalewski postanowił, że w 2021 roku koperty z pismami wychodzącymi z ratusza będą stemplowane ozdobną pieczęcią jubileuszową.

– Zależy mi na tym, aby szeroko rozpropagować jubileusz naszych ochotników, którzy stworzyli jedną z najstarszych formacji straży ogniowej w Polsce – wyjaśnia burmistrz.

Pierwowzór pieczęci – opracowany przez Ireneusza Tuszyńskiego na podstawie odznak mławskiej OSP – jest już przygotowany.

Wzorcowe odznaki znajdują się w zbiorach Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Pierwsza z nich, datowana na 1931 rok, została odlana z okazji jubileuszu 50-lecia straży.

Drugą, utrzymaną w modernistycznej stylistyce pierwszej, wyprodukowano w 1981 roku z okazji 100-lecia formacji ochotników.

Ze stempli podobnych do tego, który trafił do ratusza, będą korzystały również inne instytucje.

Kolekcjonerów, którzy chcieliby otrzymać kopertę ozdobioną okolicznościową pieczęcią, zapraszamy do kancelarii Urzędu Miasta Mława w ratuszu.
Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM

Oznaka z okazji 50-lecia mlawskiej OSP znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Fot: MZZ

Fot. fot. materiały MZZ


Oznaka z okazji 100-lecia mlawskiej OSP (zbiory Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej). Fot: MZZ

Fot. fot. materiały MZZ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB