Wtorek, 18 stycznia 2022. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Pierwsze Łączenia na święta – udane!

2020-12-22 10:28:40 (ost. akt: 2020-12-22 10:36:37)

Autor zdjęcia: materiały WOT

Podziel się:

Wczoraj żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli akcję "Łączymy na święta". Jako pierwsi w akcji udział wzięli pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej z Mławy oraz pacjenci Szpitala Miejskiego w Siedlcach.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od wczoraj przez najbliższe dni, w ramach akcji "Łączymy na Święta" będą pomagać osobom nie dysponującym kompetencjami i wyposażeniem, w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu z innymi osobami.

Działania podejmowane są zarówno wśród kombatantów, którzy pozostają pod opiekuńczymi skrzydłami żołnierzy WOT, ale również na wniosek zainteresowanych szpitali, domów pomocy społecznej, i innych zainteresowanych osób.

Pomoc niesiona jest również osobom chorym, samotnym, starszym, które zgłoszą takie zapotrzebowanie osobiście (w trakcie odwiedzin żołnierzy OT w ramach wcześniejszych działań pomocowych), poprzez specjalną infolinie do WOT 800-100-115 lub którzy prześlą wiadomości na adres: pomocwot[at]mon.gov.pl.

Żołnierze OT po otrzymaniu zgłoszenia jadą pod wskazany adres, gdzie zachowując wszystkie formy ostrożności wynikające z norm sanepidu – poprzez łącza internetowe łączą pensjonariuszy domów pomocy społecznej, osoby samotne, starsze, pacjentów, którzy cierpią na koronawirusa, z ich bliskimi.

Na chwilę obecną do jednostek WOT w całym kraju wpłynęły wnioski o realizację akcji w stu placówkach. Szacuj się, że takim wsparciem zostanie objętych nawet tysiąc osób.

— W tej akcji żołnierze połączyli fantastyczny pomysł z ofiarną pomocą potrzebującym – poinformował w piątek TVP Info szef MON Mariusz Błaszczak.

— Dzięki tej akcji przed świętami Bożego Narodzenia każdy będzie mógł porozmawiać ze swoimi bliskimi. To jest bezcenne. Święta Bożego Narodzenia charakteryzują się tym, że są świętami, kiedy czerpiemy radość z kontaktu z drugim człowiekiem. Niestety z uwagi na epidemię nie może dochodzić do bezpośrednich kontaktów, ale przy wykorzystana nowoczesnej techniki żołnierze WOT taką formę pomocy oferują. Zachęcam, żeby skorzystać, żeby nikt nie czuł się osamotniony — mówił minister obrony narodowej.

Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt. Brak bliskich w ten czas boli najbardziej. Niezbędne jest aktywne uczestnictwo wszystkich biorących udział w świętowaniu, także tych, którzy z różnych względów zostali odizolowania od rodziny.

Święta są również szczególnie trudne dla osób, które straciły kogoś bliskiego. Dlatego żołnierze WOT nie pozostawią nikogo w tej samotności. „Łączymy na święta” — to misja i hasło akcji Wojsk Obrony Terytorialnej.

— To efekt naszych doświadczeń ze służby w DPS-ach oraz szpitalach covidowych i onkologicznych, gdzie obowiązuje ścisła izolacja chorych. Wśród nich jest wiele osób starszych, wykluczonych cyfrowo, które łakną kontaktu z rodziną — mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Taki kontakt jest szczególnie ważny. Wzmacnia wolę walki z chorobą, zapobiega poczuciu osamotnienia, wzmacnia psychicznie szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, które w naszej tradycji mają szczególnie rodzinny charakter.
Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5. Mazowiecka Brygada Obrony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB