Piątek, 29 września 2023. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Taki był rok 2019, czyli przegląd najważniejszych wydarzeń cz. 1

2020-01-05 14:00:00 (ost. akt: 2020-01-04 11:50:28)
Taki był rok 2019

Taki był rok 2019

Podziel się:

Za nami rok 2019. Jak go ocenić? Czy był dobry, czy też zły... Przyniósł nam sukcesy, czy też porażki... Kogo w nim pożegnaliśmy, a kogo powitaliśmy... Oto przegląd wydarzeń roku 2019. Nie zabrakło wzruszeń, dramatów i tragedii. Pisaliśmy również o odkryciach, historii, pomocy, inwestycjach i o naszym codziennym życiu.

STYCZEŃ - Wszystkie „drogi” prowadzą ...||
W środku wsi Rumoka mają powstać kurniki. Część na terenie po byłej gorzelni, a reszta w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Z gruą zaniepokojonych mieszkańców spotkał się wójt Jarosław Goschorski. Zebrani rozważają zgłoszenie sprawy do prokuratury. Na spotkaniu z grupą ponad 40 osób, które odbyło się w czwartek 24 stycznia w Rumoce, byli obecni wójt gminy Lipowiec Kościelny - Jarosław Goschorski, radny Wiesław Nowakowski i sołtys wsi Andrzej Żurawski. Po kilku słowach wstępu głos zabrał wójt. Już na początku swojej wypowiedzi stanowczo zdementował plotki, mówiące o tym, że już wiedział o budowie kurników w Rumoce.
Wójt w imieniu mieszkańców złożył do wojewody wniosek o możliwość stwierdzenia nieważności decyzji. Złożył również odpowiednie pismo wraz z podpisami w starostwie, które zostanie przesłane do wojewody

LUTY - Zmarł profesor Ryszard Juszkiewicz||
W wieku 91 lat zmarł profesor Ryszard Juszkiewicz. Był badaczem dziejów ziemi mławskiej, prawnikiem, historykiem i senatorem. Ostatnie pożegnanie profesora odbyło się w sobotę, 23 lutego o godz.12.00 w kościele Św. Trójcy w Mławie. Profesor Ryszard Juszkiewicz urodził się 1 stycznia 1928 roku w Janowie (powiat nidzicki). Był prawnikiem, historykiem, badaczem dziejów ziemi mławskiej oraz senatorem I i II kadencji. Od 1941 mieszkał w Mławie. W 1949 został absolwentem Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego. Na podstawie rozprawy Mławskie Mazowsze w latach 1939–1945, napisanej pod kierunkiem profesora Stanisława Herbsta, uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Pracę habilitacyjną zatytułowaną Wrzesień 1939 na Mazowszu Północnym obronił w 1992 na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1952 do 1987 pracował w sądownictwie. Profesor opublikował blisko 30 książek i około 400 artykułów, recenzji oraz biogramów o treści historycznej.

MARZEC - „Poszukiwacze historii” pod Rumoką||
W mokradłach pod Rumoką w gminie Lipowiec wydobyto fragmenty działa szturmowego z czasów II wojny światowej. To niemieckie działo pancerne StuG III. Wykopaliska prowadził Olaf Popkiewicz, prowadzący program „Poszukiwacze historii”. W niedzielę, 17 marca w okolicach mostu nad rzeką Mławką, tuż przed Rezerwatem „Olszyny Rumockie”. Pojawiła się tam także ekipa polsatowskiego programu oraz ciężki sprzęt, który pozwolił na wydobycie fragmentów Sturmgeschütz III, potocznie zwanego StuG III. Działania nadzorował Olaf Popkiewicz, prowadzący program „Poszukiwacze historii”. W ciągu czterech godzin prac wykopaliskowych udało się wydobyć m.in.: fragmenty gąsienic pojazdu, pompę paliwa, puszkę elektryczną oraz sworznie.

KWIECIEŃ - „Kalwaria Mławska” Poruszające widowisko w kościele Św. Trójcy||
W niedzielę, 14 kwietnia mławianie mieli okazję obejrzeć Misterium Męki Pańskiej pt. „Kalwaria Mławska” w Kościele św. Trójcy. Inscenizacja pasyjna zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie, czego dowodem były gromkie brawa publiczności. Mieszkańcy Mławy licznie zgromadzili się w świątyni, aby obejrzeć Misterium Męki Pańskiej. Przedstawili je uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Antoniny Mrozowskiej w Mławie, członkowie grupy rekonstrukcyjnej GRHLC Mława oraz inne osoby. Widowisko było naprawdę niezwykłe. Zainicjował je ks. Mateusz Wilczyński z parafii św. Stanisława BM w Mławie. Otrzymał on wsparcie od Miejskiego Domu Kultury i Stowarzyszenia Pontyfikat Jana Pawła II w Mławie. Zaangażowanie aktorów pozwoliło na stworzenie niezwykłego klimatu i wzbudziło w zebranych wiele emocji.

MAJ - Alarmy bombowe w szkołach||
6 maja - pierwszy dzień matur - dyrekcja ZS nr 3 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Mławie dostała informację o ładunku wybuchowym umieszczonym w budynku szkoły. W drugi dzień matur alarmy objęły też inne placówki. W pierwszy dzień matur alarm bombowy dotyczył ZS nr 3 w Mławie. W związku z tym egzamin maturalny z języka polskiego odbył się zgodnie z planem. Z kolei we wtorek, 7 maja, drugiego dnia matur, alarmy bombowe objęły kolejne szkoły. Do służb dotarły sygnały o ładunkach wybuchowych w I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół nr 1 (Budowlanka) oraz ZS nr 4 na ul. Warszawskiej w Mławie (Ekonomik). Z informacji uzyskanych od policji podobna sytuacja miała miejsce w szkole prywatnej Żak. Ponadto Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie dotyczące podłożenia ładunku wybuchowego w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym.

CZERWIEC - Ksiądz pedofil ze Szreńska nie żyje||
14 czerwca zmarł ks. Piotr B., który został skazany nieprawomocnym wyrokiem na łączną karę 2 lat pozbawienia wolności za popełnienie czynów niemoralnych z osobą niepełnoletnią. Nie żyje ksiądz Piotr B., były proboszcz ze Szreńska. Zmarł w wieku 55 lat w Mławie. Duchowny był skazany na kare dwóch lat pozbawienia wolności nieprawomocnym wyrokiem Sadu Rejonowego w Lipnie, za popełnienie czynów niemoralnych z osobą nieletnią.
Przypomnijmy, że w dniu 21 czerwca 2016 r. Biskup Płocki odwołał z urzędu proboszcza parafii Szreńsk i zawiesił go we wszystkich funkcjach duszpasterskich. Decyzja była spowodowana tym, że ksiądz sam zgłosił się do biskupa i przyznał się do popełnienia czynów niemoralnych z osobą niepełnoletnią. W związku z tym był zmuszony do niezwłocznego opuszczenia swojej parafii.

(IP)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB