Poniedziałek, 15 lipca 2024. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

To było wydarzenie - Victor Young Jazz Festival Mława 2019

2019-10-22 10:00:00 (ost. akt: 2019-10-22 09:19:52)
Publiczność na Victor Young Jazz Festival dopisała

Publiczność na Victor Young Jazz Festival dopisała

Podziel się:

W minionym tygodniu Mława stała się światową stolicą jazzu. Wszystko za sprawą I Międzynarodowego Victor Young Jazz Festival. Na scenie Miejskiego Domu Kultury pojawili się nie tylko wspaniali muzycy, ale również wykładowcy i dziennikarze.

Celem I Międzynarodowego Victor Young Jazz Festival było przybliżenie mieszkańcom Mławy oraz gościom Festiwalu sylwetki kompozytora, który po śmierci został laureatem Oscara. Victor Young tworzył swoje dzieła w Stanach Zjednoczonych. 22 razy były nominowany do Nagród Akademii. Rewelacyjnie sprawdził się również w świecie filmu. Napisał muzykę do takich kinowych hitów jak: „Jeździec znikąd”, „Johnny Guitar”, „Komu bije dzwon”, „W 80 dni dookoła świata” czy „Podróże Guliwera”. W jaki sposób był związany z naszym miastem? W Mławie mieszkali jego dziadowie, którzy opiekowali się nim po śmierci jego matki. Kompozytor spędził w Polsce swoją młodość i tutaj ukończył warszawskie konserwatorium muzyczne. Potem wyjechał do Ameryki.

W ramach I Międzynarodowego Victor Young Jazz Festival na mławskiej scenie zaprezentowali się rewelacyjni muzycy, którzy przedstawili zebranym gościom twórczość kompozytora. Pierwszego dnia Festiwalu w mławskim MDK-u wystąpił Zbigniew Namysłowski (saksofon) wraz z przyjaciółmi: Jackiem Namysłowskim (puzon), Kubą Stankiewiczem (fortepian), Andrzejem Święsem (kontrabas), Marcinem Jahrem (perkusja). Jednak ten Festiwal to nie tylko występy artystów. To także rozmowy o twórczości i biografii kompozytora oraz spotkania z muzykami, którzy mieli okazję zetknąć się z jego dziełami. Dlatego też 17 października nie zabrakło panelu dyskusyjnego, który poprowadził Adam Domagała.

Na scenie kina spotkali się muzycy, historycy i teoretycy muzyki, aby porozmawiać o Youngu i jego związkach z Mławą.
Drugiego dnia, czyli 18 października odbył się koncert zespołu Kuba Stankiewicz Trio. Kuba Stankiewicz zagrał na fortepianie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie, a Sebastian Frankiewicz na perkusji. W tym dniu otwarto również pokonkursową wystawę „Muzyką malowane”. Miasto Mława zadbało bowiem o oprawę plastyczną przedsięwzięcia. Podczas wernisażu zaprezentowano prace dzieci, które były inspirowane muzyką Victora Younga. Konkurs miał na celu nie tylko popularyzację i promocję artystyczną twórczości Victora Younga, ale również aktywizację uczniów polskich placówek oświatowych.


(IP)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB