Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

4.00 „Wisła ruszyła” - otwarcie wystawy

2019-08-31 16:00:00 (ost. akt: 2019-08-30 14:23:06)

Podziel się:

1 września 1939 r. o godz. 4.00 od oficera łącznikowego przydzielonego do Straży Granicznej wpłynął meldunek: „ Kompania piechoty i grupa konnych przekroczyła granicę – co robić?”. Na obszarze ziemi mławskiej rozpoczęła się tragiczna w skutkach ofensywa, będąca preludium II wojny światowej. W osiemdziesiątą rocznicę tamtych wydarzeń Samorząd Powiatu Mławskiego we współpracy z Grupą Nieformalną Mława – Miasto Zabytkowe przygotował wystawę na temat przebiegu kampanii wrześniowej w powiecie mławskim.

Wystawa plenerowa składa się z 10 banerów, na których przedstawiono najważniejsze informacje na temat wybuchu II wojny światowej na ziemi mławskiej oraz archiwalne fotografie. Plansze wystawy umieszczone będą w pobliżu I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie przy ul. Wyspiańskiego 1. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na oficjalne otwarcie wystawy, które odbędzie się 1 września o godzinie 16.30.

- Jako mieszkańcy powiatu mławskiego jesteśmy zobowiązani do pamięci o ofiarach wojny i o naszych obrońcach, którzy niejednokrotnie ponieśli najwyższą cenę własnego życia w obronie niepodległości – podkreślają organizatorzy.
Wystawa ma charakter objazdowy. W Mławie będzie dostępna przez najbliższy tydzień. Następnie zostanie przewieziona do poszczególnych gmin. Szczegółowy harmonogram wystawy będzie dostępny na stronie internetowej Powiatu Mławskiego oraz Grupy Nieformalnej Mława Miasto Zabytkowe.
IP

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB