Sobota, 23 września 2023. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

"Jak można zdobywać środki, nie składając wniosków"?

2018-07-09 10:34:42 (ost. akt: 2018-07-09 10:43:00)

Podziel się:

- Jak można zdobywać środki z zewnątrz, nie składając wniosków? – pytał radny Michał Pol na sesji, podczas której radni ocenili wykonanie budżetu za rok 2017. Z kolei burmistrz pochwalił się inwestycjami wykonanymi w ubiegłym roku.

Podczas posiedzenia rady w czwartek 28 czerwca radni większością głosów udzielili burmistrzowi Mławy absolutorium za wykonanie budżetu. Najpierw jednak Sławomir Kowalewski wraz ze skarbnik miasta Justyną Lewandowską zaprezentowali sprawozdanie na ten temat.

- Zapewniamy sprawne funkcjonowanie naszego miasta. Pomimo jakichś zapowiedzi, że będzie krach w Mławie, tego krachu nie ma. Gospodarujemy środkami oszczędnie i odpowiedzialnie – powiedział burmistrz Sławomir Kowalewski.

Na sesji, w specjalnie przygotowanej prezentacji, przypomniano też inwestycje wykonane w 2017 roku. Do jednych z najważniejszych z całą pewnością należały budowa Alei św. Wojciecha oraz przebudowa i budowa ul. Górnej. W przypadku Alei mamy do czynienia z inwestycją wieloletnią, której realizacja w całości ma kosztować prawie 6 mln zł, a wydatkowanie w roku ubiegłym wyniosło 1 mln 938 tys. zł. Dodajmy, że miasto uzyskało dofinansowanie na realizację tej inwestycji w wysokości 50%. W ub. roku zrealizowano także drugi etap budowy ul. Lawicz-Liszki, co kosztowało 695 tys. zł. Natomiast na budowę parkingu w dzielnicy przemysłowej wydano 950 tys. zł. Inwestycja ta jest kontynuowana w tym roku, a całość ma kosztować około 2,5 mln zł.

W 2017 roku w mieście budowano kanalizację sanitarną. Wydatkowano na to łącznie 4 mln 154 tys. zł. To zadanie jest kontynuowane w b.r. Przypomnijmy, że zostało ono dofinansowane ze środków UE i – jak podkreślił burmistrz na sesji – samorząd musi je zrealizować, żeby uniknąć płacenia kar.

W ubiegłym roku miasto zbudowało jeden budynek socjalny, za co trzeba było zapłacić 1 mln 534 tys. zł. Inwestycje w tym zakresie również są kontynuowane. Nie zabrakło też inwestycji w oświetlenie uliczne, na co wydano 583 tys. zł.
Radny Michał Pol w dyskusji zapytał o środki pozyskane z zewnątrz. Jak poinformowała skarbnik Justyna Lewandowska, w 2017 r. dofinansowanie projektów z UE wyniosło 2 mln 267 tys. zł.

- Jak usłyszeliśmy, pozyskiwanie środków jest na poziomie słabym. W mojej ocenie, mizernym. Można sobie tylko wyobrazić jak wyglądałaby Mława, gdybyśmy pozyskiwali więcej funduszy z Unii – powiedział Michał Pol. Taką wypowiedź radnego wiceburmistrz Janina Budzichowska oceniała jako populistyczną. Zaznaczyła, że radni wcześniej na komisjach otrzymali pełną informację na temat środków pozyskanych z zewnątrz przez samorząd.

Jednak podobnie jak Pol, tę kwestię ocenił radny Jerzy Rakowski. – Uważam, że pozyskiwanie środków zewnętrznych przez pana burmistrza w tej kadencji i poprzednich kadencjach było po prostu słabe. Bardziej skuteczni od nas w tym zakresie są nasi sąsiedzi – powiedział Rakowski.

Z kolei Jarosław Zadrożny zaznaczył, że nasze miasto, starając się o środki zewnętrzne musi je niemal „wyszarpywać z gardła”. – Wiemy dobrze, kto jest prezydentem Ciechanowa i skąd są te środki – powiedział Zadrożny. Jego zdaniem to właśnie przynależność partyjna ciechanowskiego włodarza stoi za sukcesem naszych sąsiadów w zakresie zdobywania środków z zewnątrz.

W dalszej części dyskusji burmistrz Kowalewski mówił m.in. o tym, że do Mławy wprowadza się coraz więcej osób, m.in. ze względu na niską stopę bezrobocia. Zacytował wypowiedzi trzech deweloperów z Mławy, którzy to potwierdzili. Jednak w tych wypowiedziach zabrakło danych liczbowych, na co zwrócił uwagę Michał Pol. – Burmistrz przeczytał nam jakieś bajeczki. A gdzie konkretne dane liczbowe? – dociekał radny. I odniósł się do omawianej wcześniej kwestii środków zewnętrznych. Przypomniał, że miasto w niektórych sytuacjach w ogóle nie aplikowało o pieniądze. – Bo jak można środki, jak powiedział radny Zadrożny, „wyszarpywać”, w ogóle nie składając wniosków? – pytał retorycznie Pol. Po dyskusji, w głosowaniu burmistrzowi przyznano absolutorium. 13 radnych było „za”, a 4 było przeciwnych.

Robert BartosewiczKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB