Sobota, 23 września 2023. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Mobilis nie zamierza inwestować w stary dworzec

2017-08-18 09:31:24 (ost. akt: 2017-08-18 09:38:18)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Dworzec PKS, tam gdzie są stanowiska dla autobusów, nie wygląda estetycznie. Sam budynek natomiast ma ograniczony czas otwarcia – pisze czytelniczka „Kuriera Mławskiego”. O tę sprawę zapytaliśmy zarówno firmę Mobilis Group PKS Mława, jak i mławski ratusz.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

„Dworzec autobusowy (…) w środku miasta powinien być jego wizytówką. Ale w Mławie nie jest. Codziennie przez tenże dworzec przewija się dużo ludzi z różnych stron Polski. I co widzą? Przede wszystkim zarośnięte zielskiem (…) obrzeża placu manewrowego. W płytach na placu powybijane są dziury, których nikt nie naprawia. Czy właścicielom PKS nie szkoda zawieszeń w eksploatowanych autobusach, nie mówiąc o mieszkających przy placu mieszkańcach, którzy na co dzień, szczególnie nocą, muszą znosić hałas wpadających w te zagłębienia autobusy”? - napisała mieszkanka Mławy.

W dalszej części listu skierowanego do redakcji „Kuriera” zwraca ona uwagę na brak toalet – bo są one dostępne tylko w godzinach, gdy dworzec jest czynny. Obiekt, jak wskazuje kobieta, ma ograniczony czas otwarcia. Dlatego z toalety w wielu przypadkach nie mogą skorzystać pasażerowie przelotowych autobusów, a niekiedy do załatwienia swoich potrzeb wykorzystują podobno „rosnące tu zielsko”. Autorka korespondencji pyta także, czy straż miejska może coś z tym zrobić. Jej zdaniem mundurowi są bardzo blisko dworca (mają siedzibę przy ul. Padlewskiego – red.) i nie zwracają uwagi na „zaniedbania wizerunkowe centrum Mławy”. Według naszej czytelniczki władze miasta nie interesują się tym problemem.

Ratusz: sprzątamy
na bieżąco

W tej sprawie zwróciliśmy się zarówno do urzędu miasta, jak i do spółki Mobilis, właściciela dworca. - W sąsiedztwie dworca PKS znajdują się dwie działki należące do miasta Mława. Mimo, że są one systematycznie oczyszczane, efekt sprzątania nie jest zbyt długo widoczny – mówi Magdalena Grzywacz, rzecznik Urzędu Miasta w Mławie. Nasza rozmówczyni dodaje, że bezzwłocznie po otrzymaniu sygnału w tej sprawie teren został posprzątany. Odpowiednie zlecenie dostała ekipa wykaszająca trawę. Rzecznik zapowiedziała też, że na terenie stanowisk autobusowych pojawi się przenośna toaleta - toi toi.

- Z właścicielem większej części terenu, PKS Mława oraz pozostałymi właścicielami działek straż miejska przeprowadziła rozmowy dyscyplinujące. Zależy nam, aby odwiedzający Mławę wywozili stąd jak najlepsze wrażenia. Przepraszamy za niedogodności – dodaje rzecznik magistratu.

Sprawdziliśmy: przenośna toaleta na dworcu już jest, a trawa została wykoszona.

Mobilis: dużych
inwestycji nie będzie

Z kolei dyrektor operacyjny Mobilis Group PKS Mława Roman Smoliński przypomina, że władze miasta Mława planują, już od dłuższego czasu budowę zintegrowanego obiektu, składającego się z dworca autobusowego i kolejowego. Miałby być on wbudowany w bryłę galerii handlowej.
- W związku z tym nie planujemy w tej chwili strategicznych inwestycji ani rozbudowy dworca PKS w Mławie. Byłoby to nieuzasadnione, biorąc pod uwagę plany miasta – mówi Roman Smoliński.

Podkreśla jednocześnie, że na terenie dworca systematycznie odbywają się konserwacje i niezbędne naprawy. - O utrzymanie czystości i porządku dba firma zewnętrzna, nad którą sprawujemy stały nadzór – dodaje dyrektor.

Przedstawiciel PKS Mobilis odniósł się także do kwestii godzin otwarcia mławskiego dworca. - W okresie wakacyjnym jest on otwarty całą dobę, co ma związek m.in. z funkcjonowaniem linii sezonowych oraz kursowaniem autobusów nocnych. Całą dobę do dyspozycji pasażerów są również znajdujące się w budynku toalety. Po wakacjach dworzec będzie czynny w godzinach kursowania komunikacji lokalnej – zaznacza Roman Smoliński.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. estetka #2309691 | 178.36.*.* 18 sie 2017 21:38

    Pan dyrektor Smoliński kpi z mieszkańców w żywe oczy. Dworzec jest w stanie ruiny. Co z tego, że jest on otwarty, jeśli nikogo tam nie ma, ani nie ma dyżurnego ruchu, ani żadnej informacji, po prostu żywego ducha nie ma i to w godzinach dopołudniowych. Chodziłam tam przez dwa kolejne dni w godzinach między 8.00 a 10.00 i niestety nie mogłam uzyskać żadnej informacji, bo nie było nikogo. Drzwi do pokoi nie zamknięte na klucz, można wejść, wynieść sprzęt i wyjść spokojnie przez nikogo nie będąc niepokojonym. Próbowałam dodzwonić się na zajezdnię do dyspozytora, pół dnia spędziłam przy telefonie i niestety nikt nie odebrał. Po przejęciu mławskich PKS przez grupę Mobilis od samego początku czułam, że te PKS-y padną i chyba faktycznie zbliżają się ku upadkowi, bo kursów autobusów mławskiego Mobilisu jest jak na lekarstwo, są tylko kursy innych przewoźników. Dobrze, że miasto ich sponsoruje MKM-ka, bo tak to już pewnie ze dwa ta temu by padli. Co do obiektów Mobilisu są w strasznym stanie. Perony, no takich jak w naszym mieście nie widziałam na żadnym zadupiu, to jest po prostu szczyt nędzy i rozpaczy. Dzirawe chodniki, dziurawa kostka na peronach i na całym placu, wszystko obdarte, brudne, niemalowane nawet, coś strasznego. Odkąd obiekt przejęła grupa mobilis na placu nie było żadnych, nawet najmniejszych remontów. Pasażerowie autobusów przejeżdżających przez Mławę i mających postój w Mławie kręcą tylko głowami, ani z toalety nie można skorzystać, ani nawet kupić jakiejś kanapki czy lizaka. Wszystkie budy wokół peronów pozamykane na głucho, tylko straszą swoim wyglądem, ale trzeba powiedzieć szczerze, że idealnie pasują do obdrapanego dworca i zdewastowanego placu przy peronach oraz do samych zrujnowanych peronów. Proszę jeszcze odwiedzić zajezdnię na ulicy Stefana Roweckiego-Grota - tam też jest masakrycznie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. /// #2309322 | 83.15.*.* 18 sie 2017 09:43

    mobilis w nic nie inwestuje. jeśli nie ma kuru do Ciechanowa, do Płocka z przesiadką to o czym mówimy.Mławie jest potrzebny ładny przystanek dla autobusów przelotowych i żaden dworzec tego nie zmieni

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz