Wtorek, 23 lipca 2024. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Strzegowo. Radny za szczegółowym rozpisaniem inwestycji

2017-05-30 12:21:13 (ost. akt: 2017-05-30 12:22:08)

Podziel się:

Podczas posiedzenia rady gminy we wtorek 9 maja radni gmin głosowali m.in. nad udzieleniem wójtowi Wiesławowi Zalewskiemu absolutorium z tytułu wykonania gminnego budżetu na 2016 r. Wójt absolutorium otrzymał, jednak podczas dyskusji, która odbyła się przed głosowaniem, nie brakowało uwag.

- Generalnie oceniam budżet gminy „na plus”. Jest nadwyżka budżetowa, zadania są realizowane – mówił radny Przemysław Pałuba. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że odnosi się do dwóch ostatnich lat, a zatem także do roku 2015. - Przy inwestycjach wydatkowanych w roku 2015 ze środków własnych, w chodniki i drogi, nie da się ukryć, że pewne miejscowości wielokrotnie się powtarzają, natomiast pewnych sołectw po prostu nie ma – kontynuował radny. Podkreślił, że w gminnym budżecie wiele razy przeznaczano pieniądze na budowę lub przebudowę dróg i chodników, ale bez wskazania konkretnych miejscowości.

- Będę wnioskował o to, żeby w momencie ustalania następnego budżetu, wymieniać szczegółowo (miejscowości, w których mają być realizowane inwestycje – red.) - zaznaczył Przemysła Pałuba.

I wymienił lokalizacje, w których jego zdaniem, od dłuższego czasu nie są wykonywane żadne zadania inwestycyjne. - Na przykład takie sołectwa jak: Rudowo, Marysinek, Adamowo, Staroguby, Giełczyn, Rydzyn Włościański, Chądzyny Kózki, Chądzyny Krusze, Prusocin, Mączewo. Tak naprawdę w ciągu dwóch lat nie otrzymały żadnego grantu, żadnej złotówki – powiedział radny. Jak dodał, takie informacje ma ze sprawozdania finansowego wójta z lat 2015 i 2016. - Te miejscowości nie otrzymały tak naprawdę nic: na żaden remont chodnika czy drogi – zaznaczył Pałuba. Radny przypomniał ponadto, że samorząd gminny nie wyodrębnił funduszu sołeckiego dla poszczególnych sołectw. Podczas obrad Pałuba przekazał innym radnym materiały, które miały obrazować, gdzie na terenie gminy koncentrują się inwestycje takie jak: remonty i budowa dróg, chodników, a także wiejskich świetlic.

Do niektórych zastrzeżeń odniósł się wójt gminy Strzegowo Wiesław Zalewski. - Jeśli chodzi o drogi, to wszystkie miejscowości mamy w zasadzie połączone. Wszystkie świetlice u nas są w zasadzie wyremontowane – argumentował wójt. Jak zaznaczył, stan budynków jest bardzo dobry, zwłaszcza w porównaniu do niektórych ościennych gmin.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB