Poniedziałek, 15 lipca 2024. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Rok 2017 pod znakiem inwestycji drogowych

2017-01-06 10:59:48 (ost. akt: 2017-01-06 11:08:52)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Najdroższą inwestycją realizowaną w 2017 r. przez samorząd powiatowy będzie przebudowa dwóch mostów w Głużku (gm. Wiśniewo) wraz z dojazdami. Na ten cel zapisano kwotę około 2,4 mln zł. Inne znaczące zadania zapisane w budżecie również dotyczą dróg – w gminach Strzegowo i Radzanów.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Budżet powiatu mławskiego radni uchwalili w środę 28 grudnia. Dochody na rok 2017 zaplanowano w kwocie 69 mln 690 tys. zł, a wydatki – 71 mln 590 tys. zł. Różnica pomiędzy tymi kwotami stanowi deficyt budżetowy w wysokości 1 mln 900 tys. zł, który zostanie pokryty poprzez zaciągnięcie kredytu. Wydatki bieżące zaplanowano na 60 mln 229 tys. zł, a majątkowe (środki przeznaczane na inwestycje) na 11 mln. 360 tys. zł.

Jak zaznaczył na sesji starosta Włodzimierz Wojnarowski, wydatki majątkowe stanowią 15,87% wszystkich wydatków. Jak zawsze, gros środków stanowią te przeznaczone na zadania oświatowe, na realizację których w roku 2017 zapisano kwotę 29 mln 900 tys. zł. Sporo samorząd wyda także na pomoc społeczną, politykę społeczną i wsparcie rodzin. Na zadania z tego zakresu, które wykonują głównie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Dom Dziecka i Powiatowy Urząd Pracy, przeznaczono łącznie 9 mln 651 tys. zł. Pokaźna kwota – 13 mln 444 tys. zł została przeznaczona natomiast na drogi powiatowe. Chodzi głównie o ich przebudowę.

Najdroższą inwestycją jednoroczną, a zatem nieobjętą wieloletnią prognozą finansową jest przebudowa dwóch mostów w Głużku wraz z dojazdami. Realizacja tego zadania ma kosztować 2 mln 420 tys. zł. Druga pod względem wysokości środków jest przebudowa odcinka trasy Staroguby – Strzegowo. Na ten cel zapisano 700 tys. zł. Pół miliona złotych przeznaczono natomiast na inwestycję drogową w gminie Radzanów. To przebudowa ulic Raciążskiej i Siemiątkowskiego w Radzanowie.

Ponad 800 tys. zł
dla szpitala

Kwotę 330 tys. zł zaplanowano z kolei na zakup ciągnika z zestawem koszącym. 12 tys. zł pójdzie na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania, a 60 tys. zł na opracowanie dokumentacji budowy sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 4 w Mławie.

Dodajmy, że powiat mławski wykonuje obecnie kilka inwestycji drogowych wieloletnich, których realizacja rozpoczęła się w roku 2016, a ma zakończyć się w 2018. Zostały one zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Z zadań, które znalazły się w tym dokumencie warto wymienić jeszcze jedno, dotyczące mławskiego szpitala. Otóż na kompleksową informatyzację tej placówki wraz z wdrożeniem e-usług dla pacjentów przeznaczono łącznie 829 tys. zł. Inwestycja ta ma być realizowana w latach 2017 i 2018.

Podczas ostatniej sesji rady powiatu radni zwrócili uwagę, że ani w tegorocznym, właśnie uchwalonym budżecie, ani w wieloletniej prognozie nie zapisano dwóch zadań, na które czeka zapewne wielu mieszkańców powiatu. Chodzi o rozbudowę wydziału komunikacji znajdującego się przy ul. Wyspiańskiego w Mławie oraz budowę ronda przy komendzie policji wraz z przebudową przyległych ulic. O tym, dlaczego inwestycje te nie znalazły się w przyjętej niedawno uchwale budżetowej albo w wieloletniej prognozie, napiszemy szerzej w najbliższym papierowym wydaniu "Kuriera Mławskiego".


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB