Piątek, 29 września 2023. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Jest dofinansowanie na kanalizację. Mieszkańcy podłączą się na własny koszt

2016-07-07 09:05:19 (ost. akt: 2016-07-07 09:07:43)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

Miasto pozyskało ponad 14 mln zł dofinansowania na budowę kolektorów kanalizacji sanitarnej. Cała inwestycja ma kosztować około 27 mln 200 tys. zł. Mieszkańcy do nowo wybudowanej sieci będą musieli się podłączyć na własny koszt.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

O dofinansowaniu pozyskanym przez miasto poinformował burmistrz Sławomir Kowalewski podczas sesji rady miasta we wtorek 28 czerwca. Chodzi o budowę kolektorów kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Mława. Całkowity koszt zadania to 27 mln 211 tys. zł, a wkład własny miasta ma wynieść około 13 mln zł. Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie 14 mln 200 tys. zł. Do końca 2018 r. w Mławie ma powstać prawie 20 km kolektorów sanitarnych wraz z przykanalikami. Przykanaliki zostaną doprowadzone do granic poszczególnych posesji. Dzięki nim każde gospodarstwo domowe będzie mogło podłączyć się do sieci kanalizacyjnej.

Jednak mieszkańcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą dokonać tego na własny koszt. O to pytali mieszkańcy podczas zebrania osiedla Warszawska w środę 22 czerwca. Jeden z nich dociekał czy firma, która będzie budować kanalizację, podłączy ją bezpośredni do rur wychodzących z domu do szamba. Burmistrz Sławomir Kowalewski tłumaczył, że magistrala zostanie doprowadzona do granic posesji, bo tylko na to pozwala prawo. Właściciele gospodarstw będą musieli podłączyć się do sieci we własnym zakresie. - To jest zbiorowa odpowiedzialność. My dostaniemy dofinansowanie na to zadanie, ale musimy podłączyć prawie 2,5 tysiąca rodzin. Jeśli tak by się nie stało, będziemy musieli dofinansowanie zwrócić. Gdy ta infrastruktura powstanie w ulicy, każdy mieszkaniec musi się podłączyć – mówił burmistrz Sławomir Kowalewski.

Burmistrz tłumaczył, że realizacja tak dużej inwestycji przez miasto to wymóg unijny. Jeżeli do końca przyszłego roku gminy nie uporają się z wybudowaniem kolektorów i odprowadzaniem 95 proc. z danego obszaru ścieków, to od 1 stycznia 2018 r. będą płacić kary.

Płatność możliwa
w ratach?

Z kolei wiceburmistrz Janina Budzichowska podczas zebrania podpowiadała, że mławianie przyłączenie sieci do posesji mogą zlecić wykonawcy. Na zlecenie grupy mławian mógłby to zrobić na przykład zakład Wod-Kan. - Byłoby to o tyle korzystniejsze rozwiązanie, że wówczas tańsze w porównaniu do indywidualnych zakupów okazałyby się materiały. Spółka może też zaproponować rozłożenie płatności na raty – powiedziała Budzichowska.

Uczestnicy zebrania zauważyli także, że podczas budowy kanalizacji trudno będzie dojechać do posesji. - Rzeczywiście, wiele ulic w ciągu dwóch lat będzie rozkopanych. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość – apelował burmistrz.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB