Poniedziałek, 25 października 2021. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Nie chcą pracy, bo dostaną 500+

2016-04-30 17:35:20 (ost. akt: 2016-05-01 00:58:39)

Podziel się:

Program 500 plus ruszył także w Mławie, rodziny już dostają pierwsze wypłaty. Do naszej redakcji dotarły głosy, że niektórzy korzystający z rządowego wsparcia w tej formie rezygnują z pracy, bo gotówka od rządu jest bardziej opłacalna – w rodzinach z 3 lub większą liczbą dzieci.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Miejski Ośrodek Pomocy w Mławie przyjął około 1700 wniosków do programu 500 plus. Jednak jak oszacowali urzędnicy MOPS-u, uprawnionych do tego świadczenia może być ponad 3100 rodzin. Wnioski wciąż wpływają. Wypłaty pieniędzy w naszym mieście już ruszyły. W Mławie statystyczna średnia to 1,7 dziecka w rodzinie. Na tę chwilę rekordowa pod względem liczby pociech rodzina (6 dzieci) będzie otrzymywała miesięcznie 3000 zł.

Komu się
opłaci odejść z pracy?

Jednak z danych ośrodka wynika, że większość mławskich rodzin może liczyć na kwoty 500 zł lub 1000 zł miesięcznie. Dla takich kwot raczej nie opłaca się pozostawiać swojej pracy, nawet w przypadku, kiedy zarabia się tylko najniższą krajową. Jednak w rodzinie, w której jest czworo dzieci (wówczas z rządowego programu powinna wpływać kwota 1500 zł miesięcznie), prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że niekoniecznie opłaca się pracować. Bo obecnie wynagrodzenie minimalne dla osób pracujących na pełnym etacie wynosi 1850 zł brutto, co daje na rękę kwotę 1355,69 zł. Dlatego też w całym kraju, również w naszym mieście coraz częściej słychać o przypadkach zwalniania się z pracy.

Na reakcje
ludzi trzeba poczekać

Zapytaliśmy największych mławskich pracodawców jak sytuacja wygląda w ich zakładach.- Odnotowaliśmy pojedyncze przypadki tego typu – potwierdza dyrektor ds. korporacyjnych w LG Electronics Mława Daniel Kortlan. Z zatrudnienia rezygnują oczywiście dorośli członkowie rodzin wielodzietnych. Z kolei w Zakładzie Drobiarskim Wipasz, jak nas poinformowano, póki co, nie doszło do zwalniania się pracowników ze względu na korzystanie z świadczenia 500 plus. O tę kwestię zapytaliśmy także dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie Witolda Żerańskiego. Szef urzędu pracy podkreśla, że do niego na razie nie dotarły żadne informacje dotyczące rezygnowania z zatrudnienia na rzecz pomocy rządowej. - Oczywiście przy minimalnym wynagrodzeniu, duże rodziny mogą dojść do wniosku, że praca przestała im się opłacać. Jednak, aby zobaczyć, oszacować rzeczywistą skalę tego zjawiska, trzeba jeszcze poczekać, bo to dopiero początek funkcjonowania programu 500 plus – objaśnia Witold Żerański.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB