Poniedziałek, 18 października 2021. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Komunistyczni działacze znikną z naszych ulic?

2016-04-08 08:49:34 (ost. akt: 2016-04-08 08:51:31)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Projekt ustawy w sprawie dekomunizacji ulic i placów złożył Senat RP. W Mławie taką dekomunizację w większości mamy już za sobą, choć wciąż są takie ulice jak Związku Walki Młodych, Hanki Sawickiej czy Janka Krasickiego.

W Mławie nie raz już zmieniano nazwy ulic. Miejscy radni sporo ich przemianowali, np. w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku. Uchwałą z 27 maja 1992 r. ul. 30-lecia PRL stała się ulicą Powstańców Styczniowych, a z nazwy „Ludowego Wojska Polskiego” znikł pierwszy człon. Od tamtej chwili dawnej ulicy Władysława Gomułki patronują Instalatorzy, a miejsce Karola Świerczewskiego zajął gen. Franciszek Krajewski. Największe z mławskich osiedli – Książąt Mazowieckich – do wiosny 1992 roku było osiedlem 40-lecia PRL. To tylko wybrane przykłady dawnych zmian. Ale jeszcze dziś mamy choćby takie ulice jak Związku Walki Młodych (konspiracyjna organizacja młodzieży komunistycznej), czy Hanki Sawickiej (działaczka lewicowa, organizatorka wspomnianego ZWM) i Janka Krasickiego (działacz komunistyczny).
Zdania co do tego, czy należy zmieniać takie nazwy, zawsze były w społeczeństwie podzielone. Za zachowaniem starej nomenklatury często przemawiał fakt, że trzeba było dokonywać zmian w dowodach osobistych, a to wiązało się z kosztami. Tym razem projekt ustawy przewiduje, że wszelkie koszty związane ze zmianami nazw ulic czy placów w miastach pokryje rząd.

To dopiero
projekt ustawy

W Mławie proces oceny i zmiany nazw, które upamiętniały osoby lub organizacje symbolizujące komunizm, został dokonany w I kadencji samorządu w latach 1990-1994. Rada Miejska w Mławie zmieniła wówczas nazwy 12 ulic i osiedli. Jednak zmiany te zostały rozpoczęte już wcześniej przez Miejską Radę Narodową w Mławie. Ostatnia tego rodzaju zmiana nastąpiła w 2005 r. Ogółem Rada Miejska w Mławie (a wcześniej Miejska Rada Narodowa w Mławie) w latach 1989-2005 dokonały zmiany nazw 17 ulic i osiedli, które upamiętniały osoby lub organizacje symbolizujące komunizm. - Podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic i placów należy do wyłącznej właściwości Rady Miasta Mława. Określa to art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym. Zgodnie ze Statutem Miasta Mława inicjatywę uchwałodawczą posiadają radni, burmistrz Mławy oraz stałe komisje rady. Nadawanie nazw nie wymaga prowadzenia konsultacji społecznych – przypomina Magdalena Grzywacz, rzecznik Urzędu Miasta w Mławie. Nasza rozmówczyni zaznacza, że burmistrzowi Sławomirowi Kowalewskiemu znany jest zamiar wprowadzenia ustawowego zakazu propagowania komunizmu przez nazwy ulic i innych obiektów. Grzywacz podkreśla jednak, że proces legislacyjny jest jeszcze w trakcie i nie jest znana ostateczna treść ustawy. - Dlatego nie można wykluczyć, że wejście jej w życie skutkować będzie obowiązkiem zmiany jeszcze pojedynczych nazw ulic. Jednak obecnie nie można przesądzić, które nazwy będą ewentualnie wymagały zmiany oraz czy tryb zmiany nazw będzie różnił się od dotychczas obowiązującego – dodaje rzecznik magistratu. Robert Bartosewicz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB