środa, 27 września 2023. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Beatyfikacja matki Klary Szczęsnej. Błogosławiona z naszej ziemi

2015-09-13 09:00:00 (ost. akt: 2015-09-12 16:06:59)

Podziel się:

Urodziła się w powiecie żuromińskim, przez 5 lat mieszkała w Mławie. W niedzielę 27 września matka Klara Szczęsna zostanie wyniesiona na ołtarze. Cudem beatyfikacyjnym jest uzdrowienie chłopca po ciężkim wypadku samochodowym.

Msza święta beatyfikacyjna Klary Szczęsnej zostanie odprawiona w niedzielę 27 września w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie o godz. 10.30. Pół godziny wcześniej rozpocznie się nabożeństwo przygotowujące do udziału w uroczystości. Aktu beatyfikacji ma dokonać legat papieski prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.
W procesie beatyfikacyjnym potrzebny jest cud, na przykład uzdrowienie, które dokonało się za pośrednictwem przyszłej błogosławionej osoby. W tym przypadku za taki cud uznano uzdrowienie dwunastoletniego chłopca, który w 2001 r. miał poważny wypadek samochodowy. Dwunastoletni Michał został potrącony przez samochód. Doznał poważnego urazu mózgu, był sparaliżowany i zapadł w śpiączkę. Lekarze nie dawali szans na przeżycie. Proces beatyfikacyjny potwierdził zaistnienie cudu.

Mieszkała
na naszej ziemi

Ludwika Szczęsna urodziła się w Cieszkach koło Żuromina w 1863 r. Około 1880 r. ojciec postanowił ją wydać za mąż. Jednak już wtedy młoda Ludwika chciała swoje życie poświęcić Bogu. Nie zgodziła się z decyzją swojego ojca i opuściła rodzinny dom. Zamieszkała w pobliskiej Mławie, gdzie przez około 6 lat pracowała jako krawcowa. W 1886 r. rozpoczęła nowicjat w Zgromadzeniu Sług Jezusa w Warszawie. Tam pracowała również w zakładzie krawieckim. Od 1889 r. Ludwika pełniła obowiązki przełożonej nowo otwartej placówki Sług Jezusa w Lublinie. Prowadzono tam także oficjalna pracownię krawiecką oraz zakonspirowane apostolstwo.
W 1892 r. carska policja przeprowadziła rewizję w jej mieszkaniu, jednak służbom nie udał się znaleźć dokumentów zgromadzenia. Trzeba podkreślić, ze zaborca nie pozwalał wówczas na działanie takich zgromadzeń i organizacji, funkcjonowały one zatem w konspiracji.
W 1894 r. w Krakowie działalność rozpoczęło Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr Sercanek), którego Klara (takie imię zakonne przyjęła Ludwika) była współzałożycielką. Śluby wieczyste siostra złożyła w 1895 r. W 1907 r. została przełożoną zgromadzenia. Tę funkcję pełniła aż do swojej śmierci w 1916 r. Siostry Sercanki obecnie pracują między innymi w szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej, służą także w parafiach i różnych instytucjach kościelnych. Odwiedzają też chore osoby w domach. Prowadzą rekolekcje, organizują dni modlitwy. Dom generalny zgromadzenia znajduje się w Krakowie. W marcu 1994 r. kard. Franciszek Macharski dokonał w Krakowie otwarcia procesu beatyfikacyjnego służebnicy matki Klary. W grudniu 2012 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret heroiczności jej cnót. W czerwcu b.r. natomiast ojciec święty Franciszek promulgował dekret o cudzie przypisywanym wstawiennictwu Klary Szczęsnej.

Robert Bartosewicz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: RobertKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB