Wtorek, 25 stycznia 2022. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Dzierzgowo. Podwyżki w gminie. Woda i śmieci w górę

2015-07-12 21:09:58 (ost. akt: 2015-07-12 21:12:18)
Radni nie zgodzili się na podwyższenie opłat za wodę

Radni nie zgodzili się na podwyższenie opłat za wodę

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Od 1 października mieszkańcy gminy Dzierzgowo będą więcej płacić za wywóz śmieci. Choć radni nie zgodzili się na podwyżkę cen za wodę, stawki i tak wkrótce wzrosną z mocy prawa.

Obydwie uchwały dotyczące podwyżek znalazły się w planie ostatniej sesji, która odbyła się w poniedziałek 29 czerwca. W przypadku gospodarki odpadami zmieniają się nie tylko stawki. - Jak do tej pory opłaty za wywóz śmieci mieszkańcy regulowali raz na kwartał. Pojawiły się prośby od mieszkańców, żeby to robić raz na miesiąc i takie właśnie rozwiązanie zawiera projekt uchwały – poinformował sekretarz gminy Zdzisław Morawski. Obecnie za wywóz odpadów mieszkańcy płacą 7 zł od osoby w gospodarstwie za śmieci niesegregowane i 5 zł w przypadku śmieci segregowanych. Od 1 października stawki te mają wzrosnąć odpowiednio do 8 i 6 zł. Sekretarz wytłumaczył, jakie są przyczyny podwyżki. - Podwyżka nie jest naszym wymysłem. Gmina opłaca firmę, która zajmuje się odbiorem odpadów i została wyłoniona w drodze przetargu. Teraz stawka znacząco nam wzrosła – zaznaczył sekretarz. I dodał, że po burzliwej dyskusji podczas obrad komisji wójt zaproponował zwiększenie obecnych stawek właśnie o złotówkę. Tę propozycję zaakceptowali radni w głosowaniu.

Nie ma zgody
na podwyżkę

Radni nie zaakceptowali natomiast innej propozycji. Otóż Zakład Usług Wodnych w Mławie co roku proponuje zmianę taryfy. Tym razem według ZUW cena jednego metra sześciennego wody powinna wzrosnąć o 2 gr brutto. Przypomnijmy, że obecna stawka to 2,74 zł brutto. Według radnych opłaty za wodę zwiększają się zbyt często. W ubiegłym roku np. wzrosły z 2,7 do 2,74 zł. To między innymi dlatego radni nie zgodzili się na podwyżkę. Trzeba zaznaczyć, że brak zgody radnych ma charakter tylko symbolicznego sprzeciwu. Bo zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, cena zaproponowana przez ZUW i tak wejdzie w życie – po 70 dniach od złożenia wniosku przez zakład. Chociaż teoretycznie, nie jest do końca tak, iż rada gminy nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia. Radni mają rzeczywistą możliwość odmowy przyjęcia podwyżki w przypadku, kiedy uda się uzasadnić, że Zakład Usług Wodnych przedstawił zawyżone ceny. Ale trzeba by wykazać, że występuje taka nieprawidłowość. W tym celu należałoby na przykład powołać biegłego księgowego, który pokazałby niezasadność wyliczeń ZUW. Bartos


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Robert Bartosewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB