Wtorek, 25 stycznia 2022. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Nadleśnictwo: Kto łowi, robi to nielegalnie

2015-05-29 14:35:38 (ost. akt: 2015-05-30 21:39:02)

Podziel się:

- Jest zakaz, a niektórzy łowią ryby. Jak to jest z nowym zbiornikiem w Dzierzgowie? - pyta czytelnik „Kuriera Mławskiego. W Nadleśnictwie Przasnysz odpowiadają, że łowiący robią to nielegalnie.

Korespondencję elektroniczną w sprawie zbiornika wodnego w Dzierzgowie otrzymaliśmy od naszego czytelnika. „Jestem mieszkańcem gminy powiatu mławskiego, zapalonym wędkarzem. Mam pytanie do władz gminy Dzierzgowo odnośnie pięknego od niedawna zbiornika wodnego pod lasem. Zbiornik przeznaczony jest, z tego co wiem, do poboru wody dla straży pożarnej. Czy nie ma możliwości aby powstało tam łowisko?. Z nieoficjalnych informacji wiem, że ryby tam są, a i niektórzy podobno łowią, chociaż dla większości jest zakaz. Kto jest właścicielem tego obiektu?  Czy istnieje szansa by był on wykorzystany ku uciesze i rekreacji mieszkańców? Chciałabym dodać, że w gminie Dzierzgowo jest mało miejsc do rekreacji, czy nie można by się zastanowić nad tym tematem”? - czytamy w mailu.

Nie można się kąpać
ani łowić

Jak wiemy, za opisany tu zbiornik odpowiada Nadleśnictwo Przasnysz. Najpierw jednak zapytaliśmy o tę kwestię wójta gminy Dzierzgowo Roberta Jelińskiego. - To zbiornik retencyjny, przeciwpożarowy – przypomina wójt. I wskazuje, że ryby na terenie gminy można łowić m.in. w Rzęgnowie i w Brzozowie Czarach. Natomiast Danuta Szydlik z Nadleśnictwa Przasnysz podkreśla, że zarówno łowienie ryb jak i kąpiel w zbiorniku są zabronione. - Jeśli ktoś to robi, robi to nielegalnie – mówi rzecznik Danuta Szydlik. Przypomnijmy, że modernizacja zbiornika wodnego w Dzierzgowie, wykonana przez nadleśnictwo zakończyła się w listopadzie ub.r. Już wtedy Danuta Szydlik zapowiadała, że akwen ma mieć funkcję retencyjną, a łowienie będzie zabronione. Modernizacja miała na celu m.in. odmulenie stawu oraz wyprofilowanie skarp i nasypów zbiornika. Realizacja inwestycji ma służyć także podniesieniu poziomu wody w tzw. ekosystemach podmokłych oraz silnie przesuszonych drzewostanach. Co ma z kolei wpłynąć na odtworzenie i ochronę cennych siedlisk leśnych, np. torfowisk i wilgotnych łąk. Dodajmy, że przedsięwzięcie to stanowi część większego zadania. Nadleśnictwo Przasnysz uczestniczy w realizacji projektu „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych”. Projekt ten jest realizowany na terenie 178 nadleśnictw w ramach około 400 gmin na terenie całego kraju.


Robert Bartosewicz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Robert Bartosewicz


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lolek #1743893 | 213.199.*.* 29 maj 2015 16:38

    Poprzedni wizerunek stawu był okropny. Cieszyłem się, że wójt zamierza "oczyścić" go z gęstych tataraków i drzew po bobrach. Wcześniej ryby pozdychały, więc nie łowiłem tam. Ucieszyłem się, że zbiornik został pięknie zmieniony. Jednak - jak się dowiedziałem od leśnika nie wolno tam łowić ryb, zbiornik jest przeznaczony na ewentualne wykorzystanie wody przez OSP w razie pozaru. No pięknie...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz