Wtorek, 25 stycznia 2022. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Konflikt w OSP trwa. Radnego chcą pozbawić mandatu

2015-05-17 15:55:50 (ost. akt: 2015-05-17 16:01:32)
Andrzej Balicki – radny i członek zarządu OSP Rzęgnowo

Andrzej Balicki – radny i członek zarządu OSP Rzęgnowo

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Konflikt w OSP w Rzęgnowie (gm. Dzierzgowo) trwa w najlepsze. Zarząd odkłada w czasie przyjmowanie nowych członków, a dwóch druhów zostało ostatnio wyrzuconych z szeregów ochotników. Jak twierdzi jeden z usuniętych - Ireneusz Masłowski, stało się to niezgodnie ze statutem OSP.

Spór trwa od początku roku. Główną przyczyną konfliktu według Masłowskiego było to, że zarząd z Rzęgnowa nie chciał przyjmować nowych członków straży. Pisaliśmy o tym w jednym z lutowych wydań „Kuriera Mławskiego”. - Po ukazaniu się artykułu do naszego OSP wpłynęło kilkanaście wniosków o przyjęcie w szeregi straży. Zarząd na posiedzeniu 30 marca b.r. podjął uchwałę o przedłużeniu terminu rozpatrzenia wniosków – mówi Ireneusz Masłowski. Dodajmy, że nasz rozmówca jest przewodniczącym komisji rewizyjnej w OSP. „Zarząd (…) przesłał mi pismo o skreśleniu z członka OSP, nie podając żadnego uzasadnienia wyżej wymienionej decyzji. Natomiast paragraf 22 punkt 4 statutu OSP mówi o tym, że członka zarządu lub komisji rewizyjnej może odwołać lub powołać tylko zwyczajne lub nadzwyczajne walne zgromadzenie. Nie jest to pierwsze łamanie statutu przez zarząd, bo w przeszłości w ten sam sposób prezes pozbywał się wszystkich niewygodnych członków. O zaistniałej sytuacji poinformowałem wójta lecz na razie żadnej reakcji nie widać. Ponadto razem ze mną zwolniony został były kierowca, który także przeciwstawiał się działaniom prezesa” - napisał Ireneusz Masłowski w mailu skierowanym do redakcji „Kuriera”.

O wypowiedź w tej sprawie poprosiliśmy wójta gminy Dzierzgowo Roberta Jelińskiego. - Nie będę brał udziału w tym sporze. To jest ich konflikt wewnętrzny i powinni go rozwiązać we własnym zakresie – odpowiedział Jeliński. Tym razem nie udało nam się uzyskać komentarza prezesa rzęgnowskich strażaków Ryszarda Balickiego. Po odebraniu telefonu stwierdził, że nie może rozmawiać, ponieważ jest w szpitalu i „nie wie, kiedy będzie mógł rozmawiać”. Przypomnijmy, że jeszcze w lutym Ryszard Balicki tłumaczył dziennikarzowi „Kuriera”, że o przyjmowaniu nowych członków decyduje przez głosowanie 8-osobowy zarząd OSP, nie zaś sam prezes. Natomiast naczelnik straży Andrzej Balicki w piątek 8 maja powiedział tylko, że sprawa jest w trakcie wyjaśniania. Z kolei Sylwester Tański, skarbnik zarządu OSP poinformował, że wnioski dotyczące przyjęć nowych członków będą rozpatrywane w późniejszym terminie. Przypomniał również, że do jednostki należy obecnie 31 osób. Odniósł się też do odwołania w ostatnim czasie dwóch druhów, w tym także Ireneusza Masłowskiego. - Zostali oni wykluczeni decyzją zarządu, ponieważ sprawiali pewne trudności i byli przeciwni niektórym sprawom – mówi Sylwester Tański.


Chcą pozbawić
radnego mandatu

Dodajmy, że do rady gminy Dzierzgowo wpłynął wniosek o podjęcie uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego Andrzej Balickiego. Wnioskodawcą jest rada sołecka wsi Rzęgnowo. Pismo zostało odczytane podczas ostatniego posiedzenia rady gminy w piątek 8 maja. „Według naszych informacji Andrzej Balicki jest członkiem zarządu OSP Rzęgnowo. OSP jako zarządca mienia komunalnego gminy Dzierzgowo prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokalu użytkowego i osiąga z tego tytułu dochód” - można przeczytać we wniosku. W dalszej części jego autorzy argumentują, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym (art. 24) radni nie mogą prowadzić takiej działalności czy to na własny rachunek (z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy), czy też zarządzać nią lub być jej przedstawicielem albo pełnomocnikiem. Natomiast jeżeli radny taką działalność prowadził przed rozpoczęciem wykonywania mandatu radnego, to jest zobowiązany do zaprzestania jej w przeciągu 3 miesięcy od złożenia ślubowania na radnego. Jako że nie wypełnił tego obowiązku, zdaniem wnioskodawców skutkuje to wygaśnięciem mandatu zgodnie z art. 383. par. 1 Kodeksu wyborczego, a rada powinna podjąć uchwałę o wygaśnięciu jego mandatu. Wniosek został przekazany do komisji rewizyjnej. Na najbliższej sesji radni powinni zająć stanowisko w tej sprawie. Przedtem komisja rewizyjna ma zbadać stan faktyczny.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Robert Bartosewicz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB