Czwartek, 9 grudnia 2021. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Zalegasz z opłatami za śmieci? Możesz spodziewać się komornika

2015-04-17 08:51:14 (ost. akt: 2015-04-17 08:53:39)
Egzekucją zaległych należności za odbiór odpadów zajmują się teraz urzędy skarbowe za pośrednictwem komorników

Egzekucją zaległych należności za odbiór odpadów zajmują się teraz urzędy skarbowe za pośrednictwem komorników

Autor zdjęcia: Archiwum

Podziel się:

W związku ze zmianą przepisów, egzekucją zaległych należności za odbiór odpadów zajmują się teraz urzędy skarbowe. Sejm zdjął ten obowiązek z samorządów. Od 18 kwietnia mają być sporządzane tytuły wykonawcze, a osoby nieregulujące opłat mogą się spodziewać komornika.

Spośród 4692 złożonych w Mławie deklaracji opłat za gospodarowanie odpadami, 1595 pochodzi z nieruchomości, w których segreguje się śmieci, a 3097 z tych, w których zbiera się odpady zmieszane. - W jednej i drugiej grupie znajdują się osoby, które nie płacą systematycznie. Ogółem jest to 768 gospodarstw, których dług wobec miasta wynosi obecnie 142 550 zł. - informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik mławskiego ratusza. Jak mówi, zaległość ta rosła od lipca 2013 roku, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa, zobowiązująca samorządy do prowadzenia gospodarki odpadami na swoim terenie. - Mimo wysyłanych upomnień nie wszystkie zobowiązania zostały spłacone, dlatego od 18 kwietnia będą wystawiane tytuły wykonawcze, a dłużnicy zostaną obciążeni dodatkowo kosztami postępowania komorniczego – dodaje nasza rozmówczyni.

Przypomnijmy, że w tym roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na podstawie której egzekucją zaległych należności zajmują się urzędy skarbowe.

Jak zaznacza Magdalena Grzywacz, urzędnicy wysyłali upomnienia do właścicieli nieruchomości niezwłocznie, kiedy tylko ich zadłużenie wobec miasta przekroczyło kwotę 116 zł. - Każda zaległość była podsumowana jednym upomnieniem, które nakazywało dokonanie wpłaty w ciągu 7 dni. Od lipca 2013 roku na niektóre adresy wysłano kilka upomnień. Każde zignorowane będzie skutkowało tytułem wykonawczym i wszczęciem postępowania komorniczego, a także obciążeniem odsetkami oraz opłatami związanymi z procedurą windykacyjną – informuje rzecznik ratusza.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. alka #1715459 | 178.36.*.* 17 kwi 2015 17:13

    Bardzo przydatne rady.Proszę poszukać w gogle następującego tytułu "Komornik chce Ci zlicytować majątek, np. samochód? To mu się nie uda.". Jedyna wada, to to, że trzeba mieć pieniądze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz