środa, 27 września 2023. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

W „trzynastce” gwiazdy muzyki - z wosku i barwników

2014-10-27 13:22:16 (ost. akt: 2014-10-27 13:25:11)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

„Muzycy w batiku” to tytuł wystawy, która została otwarta w czwartek 23 października w mławskiej Galerii 13 przy ul. Żwirki. Twórcami prac są młodzi artyści uczęszczający na zajęcia do pracowni batiku „Mamut” w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.

Batik to specyficzny rodzaj sztuki. Polega on na wytwarzaniu barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników. Wykonane właśnie tą metodą prace zawisły w mławskiej galerii. Przedstawiają one portrety zagranicznych i polskich muzyków i wokalistów. Zwiedzający wystawę zobaczą m.in. Ryszarda Riedla, Ozzy'ego Osbourne'a, Renatę Przemyk i Stinga.

Autorzy prac pojawili się w Mławie i opowiedzieli o swojej pasji tworzenia. Technologię batiku przybliżył instruktor plastyki w przasnyskim domu kultury Tomasz Jakubowski. To właśnie on stworzył i prowadzi obecnie pracownię batiku „Mamut”. Pierwsze prace wykonane tą metodą zostały zaprezentowane w parku miejskim podczas Dni Przasnysza w 2006 r. Obecnie na zajęcia w pracowni uczęszcza regularnie kilkanaście osób.

W „trzynastce”, jak zawsze, prezentacji wystawy towarzyszyły występy artystyczne. Była recytacja wierszy i gra na akordeonie. Nie zabrakło także poczęstunku, lampki szampana i wspólnych rozmów o sztuce. Wernisaż poprowadził opiekun galerii Janusz Dębski.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB