Wtorek, 28 marca 2023. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

Nowe zasady w wyborach samorządowych

2014-10-23 08:43:56 (ost. akt: 2014-10-23 08:44:48)

Podziel się:

W większości gmin w Polsce radnych będziemy wybierać w jednomandatowych okręgach wyborczych. To nowość, która pozwoli do rad miast i gmin wybrać więcej osób posiadających rzeczywiste duże poparcie społeczne. W danym okręgu będziemy wybierać tylko jednego radnego i zostanie nim ten, kto otrzyma najwięcej głosów wyborców.

W tym roku w niedzielę 16 listopada będziemy wybierać radnych gmin, powiatów, sejmików województw, a także burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. W większości gmin, poza miastami na prawach powiatu (w naszym rejonie to np. Ostrołęka i Płock), będzie obowiązywała po raz pierwszy ordynacja jednomandatowa, większościowa. W praktyce oznacza to tyle, że radnym w danym okręgu wyborczym zostaje wybrana tylko jedna osoba – ta, która zdobyła najwięcej głosów. Być może mniej zorientowanym w przepisach dotyczących wyborów, wydaje się to niezrozumiałe, ale do tej pory nie zawsze było tak, że radnymi zostawali ludzie z największą liczbą głosów.

Wygrywali z
niewielkim poparciem

Przypomnijmy, że dotychczas obowiązywała zasada proporcjonalności. Im więcej dany komitet wyborczy zdobył głosów, tym więcej wprowadzał przedstawicieli do rady. Głosy, które oddawaliśmy na konkretnego kandydata były wrzucane do jednego „kosza”. Potem liczono, ile ogólnie komitet wyborczy zdobył mandatów. Posłużmy się przykładem z Mławy. W 2010 r., w jednym z okręgów wyborczych pewien kandydat zdobył około 160 głosów, jednak nie został wybrany na radnego, bo komitet, z którego startował, zdobył łącznie zbyt mało głosów, nie przekraczając nawet 5-procentowego progu (dopiero po jego przekroczeniu dany komitet mógł mieć jednego reprezentanta w radzie). A z tego samego okręgu mandat radnej uzyskała kandydatka, która zdobyła około 60 głosów - bo radni komitetu, z którego startowała uzyskali łącznie około 500 głosów i to ten właśnie komitet ma silną reprezentację w radzie miasta.

Prosta i czytelna
zasada


Jednak w przyszłych wyborach samorządowych, czyli już w niedzielę 16 listopada b. r., ma obowiązywać zasada większościowa. Zakłada ona, że w jednym z okręgów głosujemy tylko na jedną osobę, a ten kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów, zostanie wybrany na radnego. To zasada prosta, zrozumiała i czytelna. O jej zaletach w ogólnopolskich mediach w ostatnim czasie mówiło wielu specjalistów. Podkreślali oni, że nowa ordynacja pozwoli wybierać do rad miast i gmin ludzi, którzy są znanymi w środowisku lokalnym z szeroko rozumianej działalności społecznej i cieszą się rzeczywiście dużym poparciem mieszkańców danej gminy czy miasta. Warto również dodać, że zasady wyboru radnych do rad powiatu i rad województw, nie zmieniają się. Tam wybory, podobnie jak w miastach na prawach powiatu, nadal będą się odbywały według ordynacji proporcjonalnej. Bartos

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maniek #1537607 | 164.127.*.* 8 lis 2014 09:43

    I bardzo dobrze. Poprzednim razem katechetka ledwo przeszła. Jeszcze wcześniej zdradziła perfidnie swój komitet. Teraz zmieniła okręg bo za przejście nad torami jest spalona w blokach już na starcie. Podziękujmy za takie kombinowanie!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz