Wtorek, 28 marca 2023. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

Ciekawe "pojedynki" w okręgach. Zobacz, kto powalczy o mandat radnego

2014-10-19 11:54:10 (ost. akt: 2014-10-19 11:57:55)

Podziel się:

Znane są już 93 nazwiska kandydatów do rady miasta. Wśród nich są zarówno radni obecnej kadencji, poprzednich kadencji, ale także ludzie zupełnie nowi – ich nazwiska były do tej pory w lokalnej polityce nieznane. W niektórych okręgach zapowiadają się bardzo ciekawe „pojedynki” między kandydatami.

Mława w 2012 r. została podzielona na 21 okręgów wyborczych. Większość z nich składa się z około 20 ulic naszego miasta (lub bloków w przypadku osiedli budynków wielorodzinnych). Zgodnie z nową ordynacją, w każdym okręgu do rady miasta wybierzemy jednego kandydata – tego, który uzyska najwięcej głosów. Oczywiście w dniu wyborów – w niedzielę 16 listopada nie będziemy mogli zagłosować na któregokolwiek z 93 kandydatów, ale na jednego z kilku startujących z naszego okręgu. Co ciekawe, niektóre okręgi przez samych kandydatów są nazywane „okręgami śmierci” - chodzi oczywiście o te przypadki, gdzie rywalizuje ze sobą dwóch kandydatów bardzo popularnych wśród mieszkańców, mogących potencjalnie dostać dużą liczbę głosów.

Starcia doświadczonych
radnych

Na radnego nie startuje obecny burmistrz Sławomir Kowalewski. Ale za to jego komitet wystawia kandydatów w prawie wszystkich okręgach. Część z nich to obecni radni, m.in. Marian Wilamowski, Leszek Ośliźlok, Andrzej Lampkowski, i Halina Pszczółkowska. Jednym z konkurentów Mariana Wilamowskiego w okręgu nr 3 będzie obecny radny Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Krajewski. Z kolei Leszek Ośliźlok zmierzy się w swoim okręgu (nr 7) między innymi z Krzysztofem Kwiatkiem, radnym miejskim poprzedniej kadencji, a startującym obecnie z KWW Wspólnota Mławska. Bardzo ciekawie zapowiada się starcie w okręgu nr 12. Tam Andrzej Lampkowski, który jeszcze 4 lata temu startował z Wspólnoty Ziemi Mławskiej (wówczas komitet, w którym najbardziej znane było nazwisko kandydującego w 2010 r. na burmistrza Jerzego Rakowskiego) zmierzy się z Robertem Maciejem Jankowskim, który jest w tym roku kandydatem na burmistrza Mławy oraz z Krzysztofem Wasiłowskim – przewodniczącym rady miasta i Danielem Bojarskim – uczniem klasy maturalnej i przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta.
Równie ciekawie zapowiada się walka o głosy w okręgu nr 5. Najbardziej znanymi w tym okręgu kandydatami wydają się być Henryk Kacprzak (KWW Moje Miasto Mława 2014) i Artur Dębski obecny radny miasta z ramienia Platformy Obywatelskiej i teraz również startujący z tego komitetu. Warto przypomnieć, że Dębski jest w Mławie znany także jako działacz Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie i wiceprezes spółdzielni mieszkaniowej „Zawkrze”. Z kolei Henryk Kacprzak dał się poznać jako wieloletni działacz społeczny i sportowy, ma na swoim koncie także tytuł Mławianina Roku 2013. Z nimi o głosy powalczy też m.in. Jan Marek Wtulich, dyrektor wydziału edukacji i zdrowia w Starostwie Powiatowym w Mławie.

Pojedynek dwóch
dyrektorów

Z kolei w okręgu nr 11 należy się spodziewać dość ciekawej rozgrywki dwóch dyrektorów. Waldemar Borowski, dyrektor wydziału komunikacji w starostwie i obecny radny miasta startujący z KKW SLD Lewica Razem zmierzy się tu m.in. z Cezarym Kądrzyckim (KWW Mława 2014) - dyrektorem Mławskiej Hali Sportowej. W okręgu nr 15 na liście głosujący zobaczą z kolei nazwisko Piotra Olszewskiego (KWW Wspólnota Mławska), który 4 lata temu starał się o zwycięstwo w walce o fotel burmistrza Mławy. Jednym z jego kontrkandydatów będzie obecny radny miasta Dariusz Dużmański (KWW Sławomira Kowalewskiego). Warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym pojedynku. Otóż w okręgu nr 17 obecny radny Michał Nowakowski (KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) powalczy między innymi z Małgorzatą Retkowską (KWW Moje Miasto Mława 2014), byłą dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Mławie.
Kompletną listę kandydatów na radnych wraz z numerami okręgów czytelnicy "Kuriera" znajdą na naszej stronie internetowej.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. maniek #1537615 | 164.127.*.* 8 lis 2014 09:52

  No z pewnością należy już podziękować katechetce za jej skakanie po okręgach w strachu przed mieszkańcami za 'niewiedzę' o zlikwidowaniu przejścia nad torami, zdradę poprzedniego komitetu, przesiedzenie na sesjach rady bez zabrania głosu ani razu i parę innych grzeszków. Nowakowski też chyba wstydu nie ma.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ezo #1515883 | 178.36.*.* 21 paź 2014 17:53

  A kiedy to Retkowska miała walczyć o losy zwykłych mieszkańców?? nie była jeszcze burmistrzem, nie była radną. Chociaż... chwilunia, a ten dom na Warszawskiej, co to ciężarówka w niego wjechała, czyż nie organizowała dla tych ludzi pomocy w odbudowie?? i sponsorów, którzy dawali za friko materiały na nowy dom??, czy ona wraz z zespołem "Brzydkie Kaczątka" nie działali po części charytatywnie??. Druga sprawa, dlaczego był konflikt między Kowalem a Retkowska?? przecież podobno organizowała mu nawet pierwszą kampanie :). No powiedz Wyborco z jakiego powodu był ten konflikt. Ja Ci udowodniłem, że pomagała zwykłym mieszkańcom. A Kowal pomagał zwykłym mieszkańcom?? nie z obowiązku jaki na nim ciąży ale z własnej inicjatywy, tak czysto charytatywnie?? i w jaki sposób??. Nawet przeszkadzał w niesieniu pomocy przez grupę Pana Zalewskiego. To, że przy niektórych akcjach obejmował patronat honorowy to nie znaczy, że pomagał komukolwiek, bo tylko parafował jakąś tam akcję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Wyborca #1515550 | 176.103.*.* 21 paź 2014 14:36

   czy Pani Retkowska, kiedykolwiek walczyła o zwykłych mieszkańców? Wiele osób twierdzi, ze gdyby nie byłoby zatargu pomiędzy nią, a Kowalewskim, to pani Retkowska nadal siedziałaby cicho. Ponadto uważają, że walczyła, ale o swjoe miejsce pracy.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. alka #1514548 | 178.36.*.* 20 paź 2014 18:26

   Realista, masz rację, że sztuczny savoir vivre nie wystarczy, na mnie np. w ogóle nie działa i powiem Ci szczerze, że gdy pierwszy raz burmistrz nie znając mnie ukłonił mi się z uśmiechem byłam zszokowana i po prostu myślałam, że widać mnie pomylił, ale im częściej to się zdarzało zaczęło mnie to wnerwiać, bo to nie działki, gdzie wszyscy wszystkim się kłaniają i nie środowisko biegaczy, że wszyscy się pozdrawiają itp. Teraz jest jeszcze jeden kandydat i mam nadzieję, że jednak będą dwie tury wyborów i w drugiej Kowal odpadnie i tego mu z całego serca życzę. Stawiam na Kobietę, bo jest mądra pracowita, z ikrą i ma ten pazur :)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Realista #1513444 | 46.205.*.* 19 paź 2014 20:29

   Oczywiście Alka, to o czym piszesz - że, nazwijmy, to Kowal jest miły dla starszych ludzi, to jedna z przyczyna jego sukcesu. Ale zapewniam Cię, że nie wystarczy całować staruszki po rączkach, żeby zostać burmistrzem w Mławie czy być wybranym na następną kadencję. Są jeszcze inne przyczyny tego sukcesu. Jedną z tych przyczyn (powtarzam, jedną z wielu) jest także nieudolność tzw. opozycji, szeroko rozumianej - nie chodzi więc tylko o radnych.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)