Wtorek, 22 czerwca 2021. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Sierpień miesiącem trzeźwości – czy to w ogóle realne?

2014-08-15 20:46:18 (ost. akt: 2014-08-15 20:48:07)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Wakacyjne weekendy upływają pod hasłem imprez i festynów. Normą stało się, że podczas takich wydarzeń alkohol leje się strumieniami. Zazwyczaj imprezy plenerowe przyciągają tłumy. I dobrze. Byle te tłumy były trzeźwe. Sierpień jest miesiącem trzeźwości. W tym roku pod hasłem „Kochająca matka jest zawsze trzeźwa”. Tego typu akcje z pewnością są potrzebne, ale czy skuteczne?

Okazje do napicia się bywają różne. Pije się „na dobry humor”, „znieczula” smutki. Alkohol często jest w domach. Nadużywanie trunków zniszczyło życie wielu rodzin, także dzieci które nie wypiły nawet kropli. Mławski Zespół Ośrodków Wsparcia pomagający ofiarom przestępstw, dokonywanych często po nadużyciu alkoholu, nigdy nie świeci pustkami. Obecnie w ośrodku przebywa 35 matek z dziećmi, w tym 24 osób trafiło tu na skutek przemocy, której doznały w rodzinnym domu. Matek z dziećmi zawsze jest tu najwięcej. Bite i poniżanie kobiety szukają ochrony przed „mężem – katem”. - Najczęściej do przemocy domowej dochodzi po alkoholu – mówi o doświadczeniach kobiet Joanna Tańska, dyrektor ZOW-u. Ośrodek pomaga zacząć od nowa, stworzyć dzieciom normalny dom. I pomyśleć, że nie byłoby takiej potrzeby gdyby nie nadużywanie alkoholu.

Piją nie tylko
mężczyźni

Do kieliszka zaglądają nie tylko mężczyźni, ale też kobiety i młodzież. Nadużywanie trunków prowadzi do poważnych konsekwencji. Można było o tym usłyszeć 10 sierpnia w parku, podczas pikniku integracyjno - profilaktycznego „Byśmy żyli jak Ludzie wśród Ludzi...” organizowanego przez Klub Abstynenta „Droga". O swojej drodze do trzeźwości mówili ciężko doświadczeni ludzie. Jednak impreza profilaktyczna nie cieszyła się takim zainteresowaniem jak inne imprezy plenerowe, choć atrakcji nie brakowało.

Biskupi apelują
o trzeźwość

„Kochająca matka jest zawsze trzeźwa” – pod tym hasłem upływa tegoroczny miesiąc trzeźwości. List biskupów dotyczący tej kwestii odczytano m.in. w mławskich kościołach. Zwraca się uwagę na zagrożenia dla matek i dzieci płynące ze spożywania nawet niewielkich ilości alkoholu w ciąży. Do wielu chorób u dzieci mogłoby nie dojść, gdyby nie alkohol. Dlatego też przyszłe matki nie powinny sięgać po trunki procentowe. Biorąc pod uwagę morze wypitego alkoholu w sierpniu miesiącu trzeźwości i niskie zainteresowanie inicjatywami antyalkoholowymi, zaczynamy się zastanawiać, czy takie akcje mają sens? Zapytani przez nas czytelnicy popierają te inicjatywy. - Zawsze warto przypominać co jest najważniejsze i uświadamiać, zanim będzie za późno – usłyszeliśmy.


Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB