Wtorek, 22 czerwca 2021. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

98 punktów z alkoholem w mieście. Czy to dużo?

2014-05-29 08:50:02 (ost. akt: 2014-05-29 08:52:30)

Podziel się:

Czy „trunki wyskokowe” są w Mławie zbyt dostępne? Czy wzrasta przez to ilość interwencji policji? Po sygnale czytelnika postanowiliśmy to sprawdzić. W całej Mławie jest 98 punktów, w samym centrum 16 miejsc, gdzie można kupić alkohol. Ustaliliśmy, że od początku roku policjanci przeprowadzili 1610 interwencji publicznych i ,,złapali” też 18 nieletnich pod wpływem alkoholu.

W ratuszu dowiedzieliśmy się, że przepisy pozwalają na wystawianie kilku rodzajów zezwoleń, w zależności od „procentów”. Limity co do ilości punktów w mieście nie zawsze obowiązują. Nieograniczona ilość punktów sprzedaży detalicznej (sklepów) ma zezwolenie na handel piwem oraz napojami wyskokowymi z zawartością alkoholu do 4,5 proc. Wydano 96 takich zezwoleń. Na sprzedaż alkoholi od 4,5 proc. do 18 proc. pozwala się w Mławie maksymalnie w 55 punktach handlu detalicznego. I tyle ich jest. Lokali gastronomicznych z takim asortymentem może być w naszym mieście maksymalne 20. Z naszych informacji wynika, że tego limitu nie wyczerpano. Reszta pozwoleń dotyczy trunków powyżej 18 procent.

W Mławie 98, w centrum 16
punktów z alkoholem

W poprzednim, 2013 roku zezwoleń na alkohol wydano 63, w tym 8 stanowiły pozwolenia dla nowych punktów, pozostałe zaś to przedłużenia okresu ważności sprzedaży. Warto zauważyć, że jeden punkt może posiadać kilka zezwoleń. Ogółem w Mławie funkcjonuje 98 punktów gdzie sprzedaje się różnego rodzaju alkohole. W samym centrum miasta alkoholem handluje się w 16 punktach, przy ulicach: 3 Maja – 1, Stary Rynek – 8, Płocka – 3, Poświętna – 1, Długa - 3. Czy to zbyt wiele? Oceńcie sami. W końcu nikt nikomu nie każe alkoholu kupować, ani się nim raczyć.

Nietrzeźwi zakłócający
spokój publiczny

Od stycznia do końca kwietnia 2014 roku policjanci przeprowadzili w Mławie 1610 interwencji publicznych. - Między innymi były to interwencje związane z zakłócaniem ładu i porządku przez osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub leżące w stanie upojenia alkoholowego w miejscach publicznych i na klatkach schodowych – informuje Anna Gorczewska, rzecznik KPP w Mławy. Policja we współpracy ze strażą miejską i gminną sprawdza punkty sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Nie zgłoszono przypadku sprzedaży alkoholu nieletniemu. Od stycznia do końca kwietnia 2014 roku mławska policja złapała jednak 18 małoletnich, będących pod wpływem alkoholu – zarówno dziewcząt jak i chłopców. Policjanci ustalili, że małoletni pili alkohol w towarzystwie pełnoletnich kolegów lub alkohol kupiła na ich prośbę pełnoletnia osoba. O przypadkach osób małoletnich, będących pod wpływem alkoholu policja informuje Sąd Rejonowy w Mławie, Wydział Rodzinny i Nieletnich.



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB