Poniedziałek, 25 października 2021. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Mandaty za wywóz szamba i ... nieobyczajny wybryk 80-latka

2014-03-02 19:11:46 (ost. akt: 2014-03-02 19:13:02)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Dwóch strażników gminnych „obsługuje” 5 gmin, w których łącznie mieszka około 25 tys. ludzi. Problemy są tu z reguły inne niż w mieście. Straż interweniowała m.in. po spożywaniu alkoholu w miejscu publicznym, a 500-złotowe mandaty wystawiała np. za nielegalny wywóz szamba i za... onanizowanie się przed Gimnazjum w Wiśniewie.

Sprawozdanie z działania straży gminnej w 2013 r. na terenie gminy Wiśniewo podczas posiedzenia rady w piątek 21lutego przedstawił komendant Stanisław Bańczyk. Przypomniał, że funkcjonariusze działają na terenie 5 gmin powiatu mławskiego: Wiśniewa, Wieczfni Kościelnej, Lipowca Kościelnego, Szydłowa i Stupska. Na terenie gminy Wiśniewo w ub. r. zatrzymano jedną osobę poszukiwaną, ujawniono 2 przypadki wycinki drzew bez zezwolenia oraz zatrzymano nietrzeźwego rowerzystę, który miał 4 prom. alkoholu w wydychanym powietrzu. Dość nietypowym przypadkiem było ukaranie 80-letniego mężczyzny, który onanizował się przy gimnazjalistkach, przed szkołą. - Zgłoszenie otrzymaliśmy od jednej z uczennic. Sprawca, którym okazał się być mieszkaniec sąsiedniej gminy, został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Potraktowaliśmy to jako wybryk nieobyczajny. Po ukaraniu ten pan zaprzestał tych praktyk – mówi Stanisław Bańczyk. Jak podkreślił komendant w rozmowie z naszym dziennikarzem, praca straży w powiecie ma inną specyfikę niż w mieście. - W Mławie zapewne straż więcej czasu poświęca na przykład problemom z parkowaniem. U nas jest inaczej. Częściej spotykamy się z takimi zjawiskami jak spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, wyrzucanie śmieci w nielegalne miejsca albo uszkodzenia dróg, głównie gruntowych podczas orania – tłumaczy nasz rozmówca. Straż gminna ma średnio 4 interwencje dziennie. Najwyższe z możliwych mandatów wystawiane są rzadko. Ale zdarzają się takie przypadki - na przykład za wywóz szamba, które niektórzy mieszkańcy wywożą np. na nieużytki. Ukarani dostali mandaty karne w wysokości 500 zł. Wiele razy mieszkańcy zwracają się do straży gminnej po poradę. - Chcą wiedzieć jak postępować w różnych przypadkach, kiedy nie mogą się porozumieć z sąsiadem, bo może wystąpił jakiś konflikt na tle użytkowania gruntu albo w innej sprawie – opowiada komendant.
Przyznaje, że funkcjonariusze na brak pacy nie narzekają. Straż ma do „obsługi” dość duży teren – w 5 gminach znajduje się ponad 100 miejscowości, które zamieszkuje łącznie około 25 tys. ludzi. Warto przypomnieć, że w Mławie, która liczy około 30 tys. mieszkańców jest 9 strażników miejskich.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB