Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Wiśniewo. Radni uchwalili budżet na 2014 r.

2014-01-05 21:40:09 (ost. akt: 2014-01-05 21:42:29)

Podziel się:

Najbardziej kosztowną inwestycją przeprowadzoną w roku 2014 w gminie Wiśniewo ma być budowa sieci wodociągowej w Wiśniewie, a zaraz po niej podobne zadanie w Żurominku. W przypadku przebudowy dróg gminnych natomiast, to sami mieszkańcy mają w styczniu zgłaszać swoje potrzeby w tym zakresie.

W środę 18 grudnia rada gminy Wiśniewo przyjęła uchwałę budżetową na 2014 r. Wydatki przewidziane na zadania inwestycyjne, nieobjęte wieloletnią prognozą finansową, wyglądają bardzo skromnie. To tylko trzy inwestycje. Planuje się budowę sieci wodociągowej w Wiśniewie za 646 tys. zł i w Żurominku za 627 tys. zł. Trzecia inwestycja, która znalazła się w tym zestawieniu wygląda dość ogólnie. Chodzi o przebudowę dróg gminnych, nie są jednak wskazane konkretne drogi. Na ten cel zapisano 250 tys. zł.

- Nie precyzujemy w jakich miejscowościach zostaną wykonane te inwestycje. Liczymy, podobnie jak w poprzednich latach, na to, że to od państwa radnych pojawią się w styczniu konkretne propozycje w tej sprawie – powiedział wójt Zbigniew Kleniewski. Radnych o swoich potrzebach w tym zakresie z całą pewnością wcześniej poinformują mieszkańcy. - Jestem zwolennikiem tworzenia budżetu minimalnego. Znalazły się w nim tylko te rzeczy, które będą wykonane na pewno. Natomiast podobnie jak to miało miejsce w 2013 r., również w przeciągu 2014 r. będziemy ten budżet rekonstruować i realizować inne zadania w zależności od potrzeb i naszych możliwości – tłumaczył wójt. Skarbnik gminy Małgorzata Drążek zaznaczyła, że przyszłoroczny budżet jest zrównoważony. Na 2014 r. zaplanowano dochody w kwocie 15 mln 78 tys. 500 zł i taką samą wysokość wydatków.

Podobnie jak w wielu innych budżetach samorządów, w Wiśniewie najwięcej środków zostanie wydanych na oświatę i wychowanie. Na ten cel przeznaczono 6 mln 729 tys. zł. Środki te pójdą na działalność czterech szkół podstawowych, gimnazjum, oddziałów przedszkolnych oraz na dowożenie uczniów do szkół. Drugim pod względem wielkości wydatkiem w gminie jest administracja publiczna, na którą przeznaczono 2 mln 49 tys. zł. To m.in. wydatki na działalność rady gminy (138 tys. zł), utrzymanie i działalność urzędu gminy (1 mln 769 tys. zł) oraz promocję samorządu (49 tys. zł).

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB