Niedziela, 26 stycznia 2025. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

„W mieście Mława, gdzie (…) pisaliśmy”. Konferencja i premiera wydawnicza

2024-12-09 12:20:34 (ost. akt: 2024-12-09 13:00:37)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Mławie

Podziel się:

„W mieście Mława, gdzie (…) pisaliśmy” – cytat z polskiego wydania opus magnum Stanisława Grzepskiego De multiplici siclo et talento hebraico posłużył jako hasło ogólnopolskiej konferencji naukowej w 500. rocznicę urodzin wybitnego renesansowego badacza rodem z pobliskiego Grzebska. Profesorowie z kilku ośrodków akademickich w Polsce przyjechali w czwartek 5 grudnia 2024 r. do Mławy, by przybliżyć uczestnikom wydarzenia sylwetkę i dokonania renesansowego humanisty.

Konferencję zorganizowały w ramach obchodów Roku Stanisława Grzebskiego (uwspółcześniony wariant pisowni nazwiska) w Mławie i na Mazowszu samorządy Miasta Mława i Województwa Mazowieckiego. Uczestników przywitali i życzyli udanych prelekcji obecni na wydarzeniu ich przedstawiciele – Burmistrz Miasta Mława Piotr Jankowski i Dyrektor Delegatury w Ciechanowie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dr Rafał Woźnowski, który odczytał zgromadzonym list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Swoją obecnością zaszczycił nas także przedstawiciel Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego – ks. dr Wojciech Kućko, Prodziekan ds. studenckich i kształcenia Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – który odczytał list od Jego Eminencji. Partnerami przedsięwzięcia były Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
https://m.wm.pl/2024/12/orig/img-6216-1232908.jpg
Podczas czwartkowej konferencji w Sali na Dachu Miejskiego Domu Kultury w Mławie mieliśmy przyjemność usłyszeć osiem referatów poświęconych zarówno samemu Stanisławowi Grzepskiemu, jego badaniom naukowym i spuściźnie, jak też realiom historycznym i społecznym Mławy, Mazowsza, Rzeczpospolitej i Europy doby Grzepskiego. Prelegenci potwierdzili, jak wybitnym i wszechstronnym naukowcem – człowiekiem renesansu dosłownie i w przenośni – był Stanisław Grzepski oraz jakiego ogromu pracy badawczej i komparatystycznej owocem były jego dzieła, czyli przede wszystkim publikacja poematów św. Grzegorza z Nazjanzu z łacińskim komentarzem, Geometria, to jest miernicka nauka […] – pierwszy polskojęzyczny podręcznik tej dyscypliny wiedzy, a także opus magnum Grzepskiego: De multiplici siclo et talento hebraico, którego polski przekład ukazał się w 2023 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wśród prelegentów – przypomnijmy – znaleźli się i wygłosili następujące referaty (większość z nich przyjechała do Mławy osobiście, z częścią połączyliśmy się w formule online):
prof. dr hab. Leszek Zygner (PANS), „Grzebsk i Mława w czasach Stanisława Grzepskiego”;
prof. dr hab. Maciej Zdanek (Archiwum UJ), „Uniwersytet Krakowski w czasach Stanisława Grzepskiego. Ludzie, idee, problemy”;
prof. dr hab. Beata Maria Gaj (WNH UKSW), „Śląskie inspiracje Stanisława Grzebskiego”;
prof. dr hab. Janusz Małłek (WH UMK), „Sytuacja religijna w Prusach Książęcych w latach pobytu Stanisława Grzepskiego w Królewcu w latach 1551-1553 (Spór osiandrowski)”;
prof. dr hab. Dominika Łucja Budzanowska-Weglenda (WNH UKSW), „Starożytni pisarze greccy i rzymscy w De multiplici siclo et talento hebraico Stanisława Grzepskiego”;
dr Julia Krauze (WNH UKSW), „Problematyka czasu w De multiplici siclo et talento hebraico Stanisława Grzepskiego” (z powodu choroby nieobecna na konferencji, referat odczytała jej przedmówczyni);
ks. prof. dr hab. Waldemar Linke (WT UKSW), „Biblia Stanisława Grzepskiego”;
dr hab. Tomasz Pawlikowski (Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy), „Stanisław Grzepski (1524-1570) a renesansowy problem życia godnego”.
Ważnym i wyczekiwanym zwłaszcza przez bibliofili punktem konferencji była ogólnopolska premiera nowego wydania wspomnianej wyżej słynnej „Geometrii” Stanisława Grzepskiego – w uwspółcześnionej, uproszczonej pisowni, dzięki której czytelnicy niemający wcześniej styczności z literaturą staropolską i renesansową bez problemu odczytają to wiekopomne dzieło. Publikację wydaną przez Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy, której zastępcę dyrektora dr Agnieszkę Joannę Strojek również gościliśmy w Mławie, zaprezentował jej redaktor – prof. dr hab. Janusz Górski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zainteresowani uczestnicy konferencji mogli częstować się bezpłatnymi egzemplarzami książki.
https://m.wm.pl/2024/12/orig/img-6229-1232910.jpg
Podczas konferencji obejrzeliśmy także film o Grzepskim i Grzebsku przygotowany przez Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w Mławie przy wsparciu samorządu Miasta Mława w ramach projektu „Śladami Stanisława Grzepskiego”. Ponadto przez cały czas trwania wydarzenia można było zwiedzać wystawę prac mławskiej młodzieży stworzoną na tegoroczne Powiatowe Święto Nauki odbywające się pod hasłem „Zmierz się z Grzepskim” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Oba punkty programu wzbogaciły nasze wydarzenie dzięki uprzejmości Ewy Katarzyny Luks – prezes TMTTB oraz nauczycielki I LO.

Konferencję poprowadził Krzysztof Napierski. Jej pokłosiem będzie planowana na rok 2025 przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie publikacja pokonferencyjna.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB