środa, 16 października 2024. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Święty Wojciech – za nami obchody święta patrona Mławy

2024-04-25 09:00:00 (ost. akt: 2024-04-24 22:38:17)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

Jak co roku, 23 kwietnia uczciliśmy w Mławie dzień św. Wojciecha – patrona naszego miasta. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. i była kontynuowana na Starym Rynku, przy pomniku świętego.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz, stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe mławskich szkół. – My, mieszkańcy Mławy, stworzyliśmy piękną tradycję – kult św. Wojciecha. To nasi przodkowie zdecydowali, że będzie on patronem naszej ojczyzny i naszego miasta. Że to właśnie on będzie stawiał się u Najwyższego za nami – mówił burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. Jak zauważył, ważna jest wiara, ale również wspólna praca i wzajemny szacunek. – Bez tego nie ma przyszłości. To są fundamenty rodziny, miasta i ojczyzny. To wszystko może zaowocować tym, że nasze miasto jest, rozbudowuje się, kwitnie – dodał burmistrz.
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05598-1137438.jpg
Przy tej okazji podziękował za współpracę obecnym na uroczystości staroście Jerzemu Rakowskiemu i poseł Annie Cicholskiej. Burmistrz zwrócił uwagę, że to, jak rozwija się Mława, to efekt wspólnego trudu i wysiłku wszystkich mławian. – Wierzę, że do tych efektów, do spokoju i bezpieczeństwa Mławy przyczynia się również św. Wojciech – podkreślił Sławomir Kowalewski.
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05604-1137440.jpg
Głos zabrała również posłanka Anna Cicholska, zaznaczając, że miasto ma znamienitego patrona, który strzeże Mławy i jej mieszkańców, którzy słyną z waleczności, ale również gospodarności, co widać, jak podkreśliła po tym, jak Mława się dynamicznie rozwija.
Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona.
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05613-1137443.jpg
Przypomnijmy. Św. Wojciech widnieje w herbie Mławy od około 1641 roku. Tylko trzy inne miasta w Polsce mogą pochwalić się tym samym: są to Radzionków, Trzemeszno i Serock. Prof. Leszek Zygner na pytanie: „Skąd wziął się św. Wojciech w herbie Mławy?" w książce „Mława – miasto pogranicza" odpowiada - „W połowie XVII w. nastąpiła zasadnicza zmiana godła herbowego Mławy, która utrwaliła się w świadomości mieszczan i mimo różnych zawirowań historii, przetrwała w herbie miasta do dnia dzisiejszego. Wyraziła się ona umieszczeniem na białej tarczy herbowej poza dotychczasowym godłem, czyli dwiema czerwonymi wieżami (basztami), połączonymi u dołu półkolistą wstęgą rzeki, postaci św. Wojciecha w szatach biskupich z krzyżem (symbol jego działalności misyjnej) i wiosłem (jeden z atrybutów jego męczeńskiej śmierci) w ręku. (...) Jak się wydaje, o zmianie tej zdecydowało przede wszystkim ożywienie wśród mieszkańców kultu patrona miasta, który był jednocześnie jednym z patronów całej Rzeczypospolitej. Mieszczanie mławscy potrzebowali opieki patronów, którzy broniliby nie tylko ich miasta, ale również całej Polski, nękanej w ciągu XVII i XVIII w. licznymi wojnami. (...) Ważną rolę w tym procesie odegrało także żywe w tradycji miejscowej podanie o pobycie św. Wojciecha na obecnym wzgórzu cmentarnym w czasie jego podróży misyjnej do kraju Prusów".
https://m.wm.pl/2024/04/orig/dsc05626-1137447.jpg
Pomnik patrona Mławy został odsłonięty na Starym Rynku 7 września 1997 roku. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej w tysięczną rocznicę męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, postanowiło uczcić ten fakt oraz uhonorować postać świętego. Wykonania pomnika podjął się artysta rzeźbiarz Józef Fukś. Postać o wysokości 2,5 m została wykonana z brązu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB