Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Niższe stawki za śmieci, nowe inwestycje. Za nami sesja Rady Miasta Mława

2024-02-02 12:00:00 (ost. akt: 2024-02-01 22:15:43)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Mława, która odbyła się 30 stycznia, radni dyskutowali m.in. o zmianie opłat za odpady, o nowych inwestycjach sportowych czy partycypacji w zadaniach drogowych realizowanych przez powiat.

Obniżamy stawki za śmieci
Mławianie będą płacić mniej za wywóz śmieci. Rada przychyliła się do wniosku burmistrza Sławomira Kowalewskiego i przyjęła uchwałę obniżająca stawkę z 10,50 zł do 9 zł za metr sześcienny zużytej wody.
Jak wyjaśnia burmistrz, zmiana była możliwa dzięki nadwyżce powstałej w systemie gospodarowania odpadami za rok 2023. To z kolei skutek m.in. uszczelnienia sytemu i zmniejszenia ilości śmieci produkowanej przez mieszkańców. Nowa stawka będzie obowiązywać od 1 kwietnia.

Pieniądze na sport
W tegorocznym budżecie dodatkowe 304 tys. zł będzie przekazanych dla organizacji pozarządowych, z czego aż 280 tys. na realizację zadań w zakresie rozwoju sportu i upowszechniania kultury fizycznej. Ta autopoprawka burmistrza również spotkała się z akceptacją Rady Miasta, podobnie jak plany budowy pneumatycznego zadaszenia nad boiskiem na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Radni zgodzili się przeznaczyć 100 tys. zł na przygotowanie projektu i dokumentacji do tej nowatorskiej inwestycji.

Środki na cyberbezpieczeństwo
Kolejną zmianą w budżecie było wprowadzenie 600 tys. zł z przeznaczeniem na cyberbezpieczeństwo w miejskich instytucjach. Taka kwotę udało się pozyskać na ten cel ze środków unijnych. Wartość całego projektu to 850 tys. zł, z czego 250 tys. to środki własne miasta. Projekt będzie realizowany w latach 2024-2025.

Pomoc dla powiatu
– Obecna kadencja obfituje w inwestycje powiatu na terenie miasta. Cieszę się, że stać nas jako gminę na dokładanie do nich. Współpraca z powiatem i starostą jest bardzo dobra. Dziękuję radnym za akceptację i zrozumienie tych potrzeb – mówił burmistrz Sławomir Kowalewski podczas dyskusji nad czterema uchwałami, którymi miasto przekazało wsparcie finansowe na zadania na drogach powiatowych – w sumie 585 tys. zł. To kontynuacja prac na ulicach Nowej, Sienkiewicza, Batorego i Granicznej oraz poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Sienkiewicza i Hożej.

UA/KSM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB