Obejmie powierzchnię 57,75 ha zbiornika powstałego w latach 70. ubiegłego wieku, w wyniku spiętrzenia na rzece Mławce. Przedsięwzięcie będzie etapowane.
– Zbiornik ten od lat nawadniał tereny i służył produkcji rolnej, zabezpieczał tę produkcję. Przez lata – zamulony i z przesiąkami zatracił te swoje właściwości. Realizacja naszej polityki opiera się przede wszystkim na podniesieniu retencyjności (…). Zbiornik Ruda jest przykładem m.in. spadku retencji i możliwości gromadzenia wody (…). Już niedługo zwiększy się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe obszarów położonych poniżej zapory, poprawi się retencja wodna, a prawdopodobieństwo wystąpienia suszy na terenach przyległych zostanie zmniejszone – powiedział w trakcie spotkania wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Zarówno minister Gróbarczyk, jak również przedstawiciele Wód Polskich podkreślili, że za sukcesem decyzji o przebudowie zbiornika Ruda stoi poseł Anna Cicholska.
— Moja determinacja była spowodowana determinacją mieszkańców i samorządowców, którzy mnie dyscyplinowali i pobudzali do tego, abym z uporem walczyła o środki na ten cel — przyznała poseł Anna Cicholska.
Podkreśliła, że zadanie w całości jest realizowane przez Wody Polskie, więc dla samorządów jest bardzo korzystne, ponieważ nie wiąże się z wydatkami.
Krzysztof Woś, Zastępca Prezesa Wód Polskich odpowiedzialny za ochronę przez powodziami i suszą stwierdził, że w rozpoczynającej się realizacji chodzi o to, aby przede wszystkim poprawić stan techniczny zbiornika.
— Zaobserwowaliśmy pewne problemy związane z przesiąkami, dlatego zakres prac, który jest przewidziany do realizacji, obejmuje przede wszystkim wzmocnienie zapory czołowej, włącznie z wymianą płyt betonowych, które są od strony odwodnej — powiedział tuż przed podpisaniem umowy.
Burmistrz Sławomir Kowalewski podziękował poseł Cicholskiej i wszystkim przybyłym za zaangażowanie i konkretne działania w odpowiedzi na potrzeby samorządów Mławy oraz okolicznych gmin.
Wspomniał historię zbiornika, budowanego w czynie społecznym przez wielu mieszkańców Mławy. Z radością odniósł się do faktu, że w odnowionej zaporze zostanie umiejscowiona żelbetowa przepławka umożliwiająca migrację ryb i innych organizmów wodnych.
Zaplanowany zakres prac obejmuje czasowe opróżnienie zbiornika przewidziane w dwóch etapach, tak, aby zachować istniejące w nim życie w możliwie nienaruszonym stanie.
Zbiornik ma być m.in. pogłębiony, co poprawi warunki tlenowe i wpłynie korzystnie na różnorodność gatunkową fauny oraz flory. Zakończenie przebudowy jest przewidziane na koniec 2023 roku.
Magdalena Grzywacz/ KSM UMM
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez