Piątek, 5 marca 2021. Imieniny Aurory, Fryderyka, Oliwii

Seniorka zapłaciła fałszywym banknotem za zakupy

2021-02-16 11:50:46 (ost. akt: 2021-02-16 11:51:48)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Podziel się:

Trwają czynności mławskiej policji w sprawie fałszywego banknotu o nominale 50 złotych. „Fałszywką” bez widocznych zabezpieczeń posłużyła się 66-letnia mieszkanka Mławy, płacąc za zakupy w jednym z marketów. Policja ostrzega – posługiwanie się fałszywym środkiem płatniczym jest przestępstwem.

Do zdarzenia doszło wczoraj 15 lutego, w jednym z marketów na terenie Mławy. Seniorka zapłaciła za zakupy banknotem o nominale 50 złotych.

Kasjerka zauważyła, że banknot nie posiada widocznych znaków zabezpieczeń. Fałszywy banknot zabezpieczyli interweniujący policjanci. Postępowanie prowadzi KPP w Mławie.

Policja ostrzega – to już drugi, w ciągu ostatnich dni przypadek posługiwania się fałszywym banknotem. Przyzwyczajenie do płatności elektronicznych sprawia, że zwracamy mniejsza uwagę na oryginalność banknotów.

Posługiwanie się fałszywym środkiem płatniczym jest przestępstwem. Zgodnie z art. 310 §2 „Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub znak pieniężny albo dokument określone w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Aby uniknąć kłopotów, wystarczy sprawdzić posiadane w portfelu banknoty. Jeśli są zniszczone lub mamy zastrzeżenia co do ich autentyczności, zwróćmy się o pomoc do banku. Wzory i opis wszystkich banknotów dostępne są na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.
Informacja KPP

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB