Sobota, 17 kwietnia 2021. Imieniny Anicety, Klary, Rudolfina

Nie żyje Zdzisław Breński — nauczyciel, dziennikarz i sportowiec

2020-12-11 12:00:00 (ost. akt: 2020-12-11 12:27:56)

Autor zdjęcia: album prywatny

Podziel się:

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zdzisława Breńskiego, przez kilkanaście lat związanego z Nowym Kurierem Mławskim dziennikarza sportowego, nauczyciela, działacza społecznego i sportowca, a przede wszystkim sympatycznego człowieka.

Zdzisław Breński niedawno, bo w roku 2019 obchodził 50-lecie pracy dziennikarskiej. To było przyczynkiem do wspomnień, które zostały wówczas opublikowane na łamach Nowego Kuriera Mławskiego.

Przypominamy je dzisiaj, w tej smutnej chwili.

"Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Płocku w 1966 r. podjąłem pracę w powiecie żuromińskim. Pracowałem w SP w Toruniaku, Zielonej, Sadłowie i LO w Żurominie. W latach 1969 - 70 byłem Przewodniczącym Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystki.

Przez wiele lat byłem wizytatorem wych. fiz. w Wydziale Oświaty w Żurominie. W tym czasie pełniłem obowiązki Sekretarza Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego.

Sport był moją pasją od zawsze. Już od najmłodszych lat brałem udział w zawodach szkolnych. W szkole średniej grałem w reprezentacji szkolnej LO Bieżuń. Od 1966 r. rozpocząłem pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego.

Moi podopieczni zaczęli odnosić sukcesy sportowe. Największe sukcesy były jednak z dziećmi SP w Sadłowie, w piłce ręcznej i tenisie stołowym. Z tą drugą dyscypliną związałem się na dłuższy okres.

Pierwsze sukcesy były w największym turnieju na Mazowszu - Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar „Trybuny Mazowieckiej”. Wychowanek Janusz Przywitowski dwukrotnie triumfował w tej imprezie. W finałach mazowieckich przewinęło się kilkunastu zawodników z tej szkoły.

Były też sukcesy na arenie krajowej. W 1972 r. Janusz Przywitowski w Mistrzostwach Polski młodzików w Kielcach zajął 3 miejsce. W pojedynku półfinałowym przegrał z Leszkiem Kucharskim. Były również osiągnięcia drużynowe.

Przez wiele lat Jutrzenka Sadłowo, a później Wkra Żuromin walczyła z powodzeniem w III lidze. Wielokrotnie zespół juniorów wywalczył mistrzostwo Okręgu i walczył w Mistrzostwach Polski.

I tak zaczęła się na przełomie lat 1969 - 70 współpraca z Redakcją „Trybuny Mazowieckiej” i redaktorem Działu Sportowego Januszem Strzałkowskim. Po likwidacji tej gazety była „Nasza Trybuna”, później „Sztandar Młodych”.

W roku 1978 podjąłem pracę w SP nr 4 w Mławie jako nauczyciel wychowania fizycznego.

Szkoła największe sukcesy odnosiła w piłkę ręczną, koszykową, w badmintona, w lekkoatletyce oraz szachach. Były też sukcesy indywidualne w warcabach.

Ponadto pracowałem w Mławiance, przez wiele lat prowadziłem drużynę Żaków. Prowadziłem drugi zespół Mławianki w tenisie stołowym, grający w III lidze. Pierwsza drużyna grała w II lidze.

W Mławie nawiązałem współpracę z Redakcją „Głosu Mławy”. Przez wiele lat pisałem o wydarzeniach sportowych w Mławie i powiecie mławskim.

W dziennikarskie arkana wtajemniczali mnie Maria Bieńkowska - redaktor naczelna i Andrzej Kwiatkowski. Byłem też inicjatorem turnieju tenisa stołowego o Puchar „Głosu Mławy”.

W roku 2003 w Mławie powstała druga gazeta Nowy Kurier Mławski - założyciel Radosław Borkowski. Od początku nawiązałem z nią współpracę.

Przez 16 lat z różnym powodzeniem starałem się przekazywać jak najwięcej informacji sportowych.

Zorganizowałem dla szkół podstawowych i gimnazjalnych turniej tenisa stołowego o Puchar „Nowego Kuriera Mławskiego”.

Ponieważ ta dyscyplina z roku na rok cieszyła się mniejszym powodzeniem, impreza musiała upaść. W roku 2013 przeprowadziliśmy Plebiscyt na Sportowca Minionej Dekady. Cieszył się on dużym powodzeniem.

Podsumowanie odbyło się w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie. Zwyciężył Michał Łukasiak, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w skoku w dal, przed pływaczką Moniką Miałką.

Nowy Kurier Mławski był organizatorem Mini Mundialu dla drużyn piłkarskich Orlików i Żaków. Byliśmy współorganizatorami Plebiscytu dla Najlepszego Sportowca Północnego Mazowsza (Nowy Kurier Mławski, Kurier Przasnyski i Kurier Żuromiński)".
Z.B.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB