Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Potrącenie pieszej na ul. Warszawskiej w Mławie. Policja apeluje o ostrożność

2020-11-25 13:19:51 (ost. akt: 2020-11-25 13:22:31)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: ilustracja do tekstu

Podziel się:

Wczoraj, tuż po godz. 18:00, na ul. Warszawskiej w Mławie doszło do potrącenia pieszej. Kobieta przechodziła przez przejście z wysepką w pobliżu szkoły podstawowej. Na szczęście nie odniosła żadnych poważniejszych obrażeń. Policja apeluje o ostrożność zarówno do kierowców, jak i do pieszych.

Jak wynika z ustaleń policjantów na miejscu zdarzenia, kierujący oplem 18-letni mężczyzna, po tym jak zauważył przechodzącą przez dwuetapowe przejście kobietę, zaczął hamować. Mimo to doszło do potrącenia.

Na szczęście 28-letnia piesza nie doznała obrażeń. Po zbadaniu została zwolniona do domu. Młody kierowca został ukarany mandatem. Zarówno piesza jak i kierujący byli trzeźwi.

Jesień to wyjątkowo trudny czas na drodze. Po zmierzchu piesi są bardzo mało widoczni – także w mieście. Nie wszystkie przejścia dla pieszych są dostatecznie oświetlone.

Trudny, pod względem widoczności moment - to zapadający zmrok. Dodajmy do tego jeszcze opady deszczu, zamglenia. Wielu pieszych nadal nie używa żadnych elementów odblaskowych po zmierzchu.

Szara lub czarna kurtka, ciemne ubranie – to sprawia, że pieszy dla kierowcy staje się po prostu cieniem.

Wystarczy opaska odblaskowa na rękawie kurtki, by poprawić swoje bezpieczeństwo – tak niewiele, a może uratować zdrowie i życie.

Bezpieczne przejście – aby takie było, piesi i kierowcy muszą nawzajem dbać o bezpieczeństwo. Nie jesteśmy na drodze sami.

Pieszy nim wejdzie na przejście, powinien upewnić się, że jest to bezpieczne. Pamiętaj przejście dwuetapowe ( z azylem), traktuje się jak dwa odrębne przejścia.

Pamiętaj, nawet jeśli jesteś już na przejściu i masz pierwszeństwo – nadal zachowaj szczególną ostrożność.

Kierowco, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ZWOLNIJ i zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli widzisz pieszego oczekującego przed przejściem, zatrzymaj się, by pieszy mógł bezpiecznie przejść na druga stronę jezdni.

Częste błędy na drodze, które mogą doprowadzić do wypadku:

Piesi:
- wchodzenie na przejście tuż przed nadjeżdżający pojazd;
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym;
- wchodzenie na przejście, bez upewnienia się, czy jest to bezpieczne – „widzę samochód to kierowca pewnie też mnie widzi i zahamuje”;

- wchodzenie na przejście na tzw. „nieśmiertelnego” – słuchawki w uszach, telefon w ręku, pieszy wchodzi na jezdnię bez upewnienia się, czy jest to bezpieczne.
- nie używanie elementów odblaskowych po zmierzchu – także na terenie zabudowanym.

Kierowcy:
- niedostosowanie prędkości do warunków na drodze;
- brak ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych;
- rozkojarzenie, brak uwagi (np. używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy).

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. LENKA #3013154 | 83.24.*.* 27 lis 2020 18:41

    Mandaty to powinni dostawać piesi za brak odblasków i włażenie pod koła,jak widzą,że samochód jedzie.Każdy pieszy widzi światła auta,żaden kierowca nie zobaczy pieszego w ciemności.Jeśli chcą wprowadzić 50km/h przez całą dobę i znaki stop przed przejściem to jako bonus jeszcze obowiązkowe i przymusowe odblaski dla pieszych wszędzie po zmroku.NIE MA DYSKUSJI,że to tylko kierowcy odpowiadają.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz