Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

W sobotę Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

2020-08-13 14:17:51 (ost. akt: 2020-08-13 14:27:05)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Podziel się:

W najbliższą sobotę — 15 sierpnia będzie obchodzone święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Dogmat ten uznawany jest wyłącznie w Kościele katolickim.

Według teologii katolickiej Maryja mocą Bożą została wzięta do nieba podobnie jak Henoch i Eliasz.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest również przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej w 1950 roku przez papieża Piusa XII.

Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, które w VII wieku zostało ustalone w Rzymie. Jest to święto tzw. nakazane. Definicja dogmatyczna nie rozstrzyga jednak kwestii samej śmierci Maryi.

Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku.

W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. Tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty i kłosy zbóż.

Wynika to z legendy głoszącej, że apostołowie zamiast ciała Marii znaleźli w jej łożu ziele. Święto to ma szczególne znaczenie dla rolników, którzy przy tej okazji dziękują za plony.

Jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd na to święto zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

Podczas odprawianych tego dnia mszy świętych kapłani mają na sobie białe szaty liturgiczne z niebieskim motywem, zakładane tradycyjnie w święta maryjne.
Opr. bar


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB