Niedziela, 25 lipca 2021. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny

Oszukują na oficera CBŚ. Seniorka straciła oszczędności

2020-06-19 13:35:43 (ost. akt: 2020-06-19 13:44:37)

Autor zdjęcia: Materiały Policji

Podziel się:

W Mławie policjanci odnotowali aż sześć przypadków oszustwa na policjanta CBŚ. Jedna z seniorek oddała obcemu mężczyźnie kilka tysięcy złotych swoich oszczędności!

Do zgłoszonych policji zdarzeń doszło 18 czerwca, na terenie Mławy.

— We wszystkich przypadkach przestępcy dzwonili do starszych mieszkańców Mławy na numer telefonu stacjonarnego — informuje asp.szt. Anna Pawłowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mławie. — Pierwsze połączenie dotyczyło informacji o przesyłce z ZUS i banku, która ma zostać doręczona seniorowi.

Następnie oszust dzwonił do seniora, podając się za policjanta CBŚ. Podawał swój numer identyfikacyjny i twierdził, że przebywa w komendzie policji w Mławie. Zajmuje się oszustwami bankowymi.

— Informował seniora, że jego pieniądze w banku są zagrożone, należy je jak najszybciej pobrać z konta i dalej postępować zgodnie z instrukcją policjanta — kontynuuje oficer prasowy. — Oszust polecił, by pieniądze przekazać mężczyźnie w umówionym miejscu.

W czterech przypadkach działania oszusta nie przyniosły na szczęście żadnego skutku. Seniorzy powiadamiali prawdziwych policjantów.

Jedna z seniorek pobrała już nawet oszczędności z konta i miała je przekazać nieznanemu mężczyźnie, jednak sytuacja wzbudziła jej podejrzenia i zgłosiła zdarzenie w komendzie policji.

Niestety w jednym ze zgłoszonych przypadków przestępcom udało się okraść mieszkankę Mławy.

75-letnia kobieta, po odebraniu telefonu od oszusta podającego się za policjanta, pobrała pieniądze z konta w banku i przekazała je na ul. Długiej w Mławie nieznanemu mężczyźnie. Seniorka straciła kilka tysięcy złotych.

Pomimo tak wielu informacji na temat działań przestępców metodą na wnuczka lub na policjanta, oszustwo wciąż działa, sprawcy wprowadzają jedynie niewielkie modyfikacje.

Polica ostrzega

Zasada ostrożności jest prosta – nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazujemy pieniędzy obcej osobie – bez względu na to jaka historia się z tym łączy.

Prawdziwi policjanci nigdy nie dzwonią do przypadkowych osób, angażując je w swoje działania – tym bardziej łączące się z przekazywaniem gotówki.

Policjanci apelują do rodzin seniorów oraz pracowników placówek bankowych o informowanie starszych osób, w jaki sposób działają oszuści, by zapobiec przestępstwu.

Choć zdecydowana większość seniorów pozostaje ostrożna i nie daje się nabrać na historyjki złodziei, nadal niestety dochodzi do przypadków, w których oszuści okradają seniora, wykorzystując jego ufność, zaskoczenie, chęć pomocy, poczucie zagrożenia.

Rozmawiajmy z osobami starszymi o zagrożeniach, dajmy im odczuć, że nie są osamotnieni, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie a zaskakującą, trudną sytuację zawsze mogą skonsultować z kimś zaufanym w rodzinie.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2936107 | 83.31.*.* 20 cze 2020 13:10

    Ciekawe skąd wiedzą ile kto ma na koncie bo raczej nie dzwonią do tych' którzy nie mają grosza przy duszy. Muszą mieć jakieś informacje

    ! - + odpowiedz na ten komentarz