Wtorek, 9 marca 2021. Imieniny Dominika, Franciszki, Katarzyny

Straciła 30 tys. zł po instalacji aplikacji w telefonie

2020-05-27 07:18:43 (ost. akt: 2020-05-27 07:23:49)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Podziel się:

Mieszkanka powiatu mławskiego straciła ponad 30 tysięcy zł. Ulegając namowom oszusta, zainstalowała na swoim telefonie dwie aplikacje, nie podejrzewając, że są to programy zdalnego dostępu do smartfona.

Do 34-letniej mieszkanki powiatu mławskiego zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika biura obsługi. Polecił jej, by na swoim telefonie zainstalowała dwie aplikacje, dzięki którym przyspieszy Internet.

— Udzielił kobiecie wskazówek technicznych, a gdy zainstalowała już aplikacje, otrzymała wiadomości sms ze swojego banku o dokonanych transakcjach — informuje asp.szt. Anna Pawłowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Mławianka zorientowała się, że z kont, do których miała dostęp, zniknęły pieniądze, łącznie ponad 30 tysięcy.

Do zdarzenia doszło wczoraj 25 maja.

Postępowanie prowadzi referat do walki z przestępczością gospodarczą KPP w Mławie.

Policja ostrzega

Oszuści, zamiast wirusa, coraz częściej wykorzystują metody nakłaniające do instalacji aplikacji, umożliwiających im zdalną kontrolę nad smartfonem czy komputerem.

Podając się za pracowników biura obsługi, oferując nową usługę – na przykład super szybki Internet — namawiają do instalacji programów, dzięki którym mogą przejąć kontrolę nad urządzeniami mobilnymi, komputerem. Włamują się na konta bankowe, dokonują przelewów.

Wykorzystywane przez oszustów metody, to nie tylko historyjka o nowej usłudze. Wmawiają swoim ofiarom, że ich telefon lub komputer ma poważnego wirusa, którego natychmiast należy usunąć, ponieważ urządzenie zostało zainfekowane przez cyberprzestępców.

Podają się także za policjantów, walczących z cyberprzestępcami.

Policja radzi:

— Chroń swój telefon, komputer certyfikowanymi programami antywirusowymi.

— Nigdy nie instaluj na swoim telefonie nieznanych aplikacji.

— Jeśli dzwoni do Ciebie nieznany numer — nie odbieraj. Skopiuj numer i wpisz w wyszukiwarkę. Jeśli to numer oszustów lub chociażby nachalnej akwizycji, znajdziesz komentarze na ten temat. Zablokuj taki numer.

— Nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych.

— Weryfikuj aplikacje, których instalacja wymaga podawania szczegółowych danych osobowych.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB