Piątek, 5 czerwca 2020. Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera

Czy w dobie koronawirusa jest trudniej o kredyt gotówkowy?

2020-05-20 11:56:19 (ost. akt: 2020-05-20 11:56:58) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Od kilku lat eksperci mogą obserwować znaczną poprawę statusu materialnego Polaków. Dodatkowe świadczenia ze strony Państwa, większe możliwości zadłużania oraz powszechny konsumpcjonizm to dowody, świadczące o doskonale funkcjonującej gospodarce. Jednak nic, co dobre, nie trwa wiecznie – wiosną 2020 roku świat stanął przed ogromnym wyzwaniem.

Czy aktualny kryzys, dotykający wszystkich dziedzin życia, wpłynie na możliwość otrzymania kredytu gotówkowego? Jeszcze pół roku temu nikt nie przypuszczałby nawet, że prężnie rozwijająca się gospodarka może nagle wyhamować. Dzis jednak specjaliści alarmują, że sytuacja ekononomiczna drastycznie się pogarsza. Wszystkiemu winien jest kryzys wywołany niewidzialnym wrogiem – koronawirusem SARS-CoV-2. Nie istnieje praktycznie taka branża, w której nie byłyby dostrzegalne tragiczne następstwa aktualnego stanu gospodarki. Według ankiety przeprowadzonej przez Departament Stabilności Finansowej NBP, w kwietniu 2020r. segment kredytów gotówkowych czekają poważne problemy (https://www.nbp.pl/systemfinansowy/rynek_kredytowy_2020_2.pdf).
Ankietowane przez NBP banki znacząco zaostrzyły swoją politykę kredytową w I kwartale 2020r. Powodem są poważne skutki pandemii COVID-19 w oddziaływaniu na aktywność gospodarczą wszystkich segmentów. Niestety, kolejną złą informacją dla osób planujących w 2020 roku kredyt gotówkowy są prognozy jeszcze większych zaostrzeń w polityce kredytowej praktycznie wszystkich banków. Co to oznacza dla Polaków?
Banki boją się ryzyka
Dotychczas, z roku na rok, banki luzowały warunki udzielania kredytów online. W przypadku niewielkich zobowiązań biurokrację ograniczano do niezbędnego minimum – wystarczyło mieć comiesięczne wpływy bez większych progów kwotowych, aby za pomocą kilku kliknięć uzyskać kredyt online nawet w 15 minut. Niestety, zachęcało to Polaków do coraz częstszego zadłużania się. Kiedy pojawienie się koronawirusa i ogłoszenie stanu pandemii na niemal całym świecie drastycznie pogorszyły sytuacje gospodarczą i ekonomiczną, banki wycofały oferty łatwych kredytów online. Wynikało to z obaw o zdolność wielu osób (które nagle utraciły bądź w niedługim czasie utracą źródło dochodów) do spłaty pożyczek.
Banki, unikając ogromnego ryzyka, wyhamowały akcje kredytowe dla zatrudnionych w branżach najbardziej narażonych na straty związane z pandemią. Przedstawiciele banków wypowiadają się bardzo ostrożnie na temat domniemanych trudności z uzyskaniem kredytu gotówkowego, twierdząc wymijająco, że czekają na dalszy rozwój sytuacji gospodarczej oraz ewentualne wprowadzenie przepisów chroniących bardziej niż dotychczas interesy zarówno kredytobiorców, jak i kredytodawców.

Bariery w kredytach dla przedsiębiorców?
Z raportu NBP wynika, że ograniczenia w kredytach gotówkowych nie będą dotyczyły jedynie osób fizycznych. Banki zapowiadają w II kwartale kontynuację zaostrzania kryteriów polityki kredytowej szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Spodziewany jest też spadek popytu na większość kategorii kredytów, zwłaszcza na długoterminowe kredyty dla MSP. Jednakże niektóre instytucje bankowe odmiennie oceniają perspektywy względem popytu na krótkoterminowe zobowiązania dla dużych przedsiębiorstw, oczekując jego wzrostu nawet o 42%.
Niezależnie, czy jesteś osobą fizyczną, czy planujesz wzięcie kredytu jako firma, warto przed wizytą w banku poświęcić czas na zweryfikowanie aktualnej sytuacji na rynku kredytowym. W tym celu dość przydatny może się okazać ranking kredytów gotówkowych . Wiele serwisów internetowych oferuje obecnie takie zestawienia w formie prostej porównywarki; przykładem niech będzie choćby ranking Meritum Bank (https://meritumbank.pl/kredyt-gotowkowy/), gdzie można zasymulować odpowiednie warunki kredytu w oparciu o okres spłaty, kwotę czy też preferowane oprocentowanie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB