Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Mandaty karne to ostateczność

2020-05-06 12:00:00 (ost. akt: 2020-05-06 12:03:24)
Za popełniony czyn 24-latek z gminy Grunwald odpowie przed sądem

Za popełniony czyn 24-latek z gminy Grunwald odpowie przed sądem

Autor zdjęcia: Archiwum

Podziel się:

O tym jak stan pandemii związany z koronawirusem wpłynął na nasze zachowania oraz bezpieczeństwo mieszkańców powiatu mławskiego rozmawiamy dzisiaj z asp. szt. Anna Pawłowską, oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

— Czy od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią liczba przestępstw na terenie powiatu zmniejszyła się, czy też odwrotnie?
— Obecna sytuacja epidemiologiczna nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o liczbę zdarzeń o charakterze kryminalnym.

— Dużo się teraz mówi o tym, że izolacja sprzyja zachowaniom agresywnym, przemocy w rodzinie. Jakie są doświadczenia naszej mławskiej policji w tym zakresie?
— Nie obserwujemy znaczących zmian, jeśli chodzi o liczę zgłoszeń czy ilość wszczętych procedur Niebieska Karta na terenie powiatu mławskiego. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że policyjne statystyki nie odzwierciedlają w całości problemu przemocy domowej. Osoby dotknięte przemocą często decydują się na szukanie pomocy dopiero w ostateczności, tkwiąc przez lata w domowym piekle. Izolacja może sprzyjać zachowaniom patologicznym, dlatego ważna jest reakcja świadków — sąsiadów, znajomych, rodziny. Taką informację można przekazać policji anonimowo. Jeśli ofiara przemocy z różnych względów nie może wykonać połączenia głosowego i wezwać pomocy, może to zrobić poprzez aplikację Alarm 112.

— Czy mieszkańcy powiatu mławskiego są zdyscyplinowani i przestrzegają zasady noszenia maseczek ochronnych? Zdarzyły się kary, upomnienia, pouczenia?

— Naszym głównym zadaniem, co do obecnych zasad ostrożności związanych z epidemią jest informowanie mieszkańców oraz udzielanie pomocy. Mandaty karne to ostateczność. Stosowane są w sytuacjach rażącego naruszenia zasad bezpieczeństwa. Co do obowiązku zasłaniania ust i nosa, policjanci stosują najczęściej zwrócenie uwagi, ostrzeżenie. Pouczenie natomiast — to już czynność związana z legitymowaniem. Policjanci zastosowali jak do tej pory 18 takich pouczeń, 22 mandaty oraz 12 wniosków do sądu. Do każdej sytuacji policjanci podchodzą indywidualnie.

[b]— A policjanci, czy czują się bezpieczni? Mają wystarczającą ilość środków ochrony osobistej?

— Jesteśmy wyposażeni w maseczki, rękawiczki, kombinezony ochronne, środki dezynfekujące. Nasza służba odbywa się normalnie — oczywiście z zachowaniem środków ostrożności.

[b]— Jak bardzo sytuacja, w której policjanci muszą sprawdzać osoby na kwarantannie utrudnia im normalną służbę?
— Zadania związane z kontrolą osób objętych kwarantanną są w pewnym stopniu dodatkowym obciążeniem. W tej chwili objętych kwarantanną są 122 osoby, (od początku epidemii 500 osób). Pracę ułatwia nam jednak fakt, że blisko połowa izolowanych osób korzysta z mobilnej aplikacji Kwarantanna domowa.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB