Jutro obchodzić będziemy Dzień Zaduszny, czyli święto ku czci zmarłych. Jest ono wyrazem przekonania o życiu wiecznym. Pragniemy uczcić pamięć znanych i zasłużonych mieszkańców powiatu mławskiego, którzy odeszli od nas w tym roku.
Przemysław Kubiński – zm. 29 grudnia 2018
Śp. Przemysław Kubiński, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie zmarł nagle w piątek, 29 grudnia 2018 r. Miał 57 lat. W sobotę 5 stycznia 2019 r., odbył się jego pogrzeb. Po uroczystej Mszy św., która odprawiona została w kościele Świętej Trójcy w Mławie, kondukt żałobny udał się na cmentarz parafialny. Tam do grobu została złożona trumna z ciałem śp. Przemysława Kubińskiego. W ostatniej drodze dyrektora I LO w Mławie towarzyszyła mu najbliższa rodzina - żona, matka i synowie z rodzinami, a także władze miejskie i powiatowe, cała społeczność I Liceum Ogólnokształcącego, dyrektorzy mławskich i powiatowych szkół wszystkich szczebli, absolwenci Ogólniaka, przyjaciele, koledzy i znajomi.
15 stycznia 2019 r. w działdowskim szpitalu zmarł śp. Ryszard Bastkowski, były sekretarz w urzędzie miasta w Mławie. Mimo przejścia na emeryturę, pełnił stanowisko Przewodniczącego Zarządu Osiedla Nr 6 Kopernika w Mławie. Swoją funkcję sprawował przez trzy kadencje. Zajmował się sprawami swojego osiedla w latach 2007-2011, 2011-2015 i 2015-2019. Był obecny praktycznie na każdej sesji rady miasta Mława. Należał do najbardziej aktywnych przewodniczących, a z jego doświadczenia korzystali nie tylko inni przewodniczący zarządów osiedli, ale również radni oraz pracownicy urzędu miasta Mława.
15 lutego 2019 r., przed południem w mławskim szpitalu zmarł śp. profesor Ryszard Juszkiewicz. Miał 91 lat. Był prawnikiem, historykiem, badaczem dziejów ziemi mławskiej oraz senatorem I i II kadencji. Profesor opublikował blisko 30 książek i około 400 artykułów, recenzji oraz biogramów o treści historycznej. Pełnił funkcję prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i w Mławie. Ponadto był również współorganizatorem i inicjatorem powstania Instytutu Filologiczno-Historycznego w Mławie, Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta, Muzeum Ziemi Zakrzeńskiej oraz prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskie.
Był także właścicielem Muzeum Juszkiewiczów o charakterze militarnym oraz członkiem wielu towarzystw naukowych m.in. Mazowieckiego Towarzystwa Naukowego i Towarzystwa Naukowego Płockiego.
Śp. ks. Stanisław Welenc zmarł 2 maja 2019 r. w płockim szpitalu. W 1958 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, a 8 czerwca tego samego roku otrzymał święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w parafiach: przy kościele św. Dominika w Płocku, Wyszków i Baboszewo, w Porządziu, Rypinie, Tłuchowie i Wyszogrodzie. Od 1965 r. pełnił funkcję proboszcza w Rzewniu, Zycku i Gąbinie. W mławskiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski przebywał w latach 1987-1989. Tutaj został pierwszym proboszczem. W 1988 r. otrzymał tytuł kapelana Ojca Świętego. W latach 1989 – 1998 r. był proboszczem w Baboszewie. Jako emeryt mieszkał tam do grudnia 2018 roku. Ostatnie miesiące spędził w domu seniora Leonianum w Sikorzu. Pogrzeb ks. Stanisława odbył się 6 maja w Baboszewie. Uroczystościom przewodniczył biskup Piotr Libera.
W niedzielę rano, 5 maja 2019 r. po ciężkiej chorobie zmarł ksiądz kanonik Jerzy Dębowski, pierwszy, wieloletni proboszcz parafii w Rybienku Leśnym, a następnie w Dzierzgowie. Przeżył 84 lata, z czego blisko 60 w kapłaństwie. Ks. kan. Jerzy Dębowski był kapłanem Diecezji Płockiej. 1 stycznia 1966 roku został skierowany jako administrator do ośrodka duszpasterskiego MB Królowej Polski w Wyszkowie-Rybienku Leśnym. Posługę duszpasterską w kaplicy pobudowanej ze składek letników od początku pełnili kapłani pracujący w parafii św. Idziego w Wyszkowie. Samodzielny ośrodek duszpasterski powstał dopiero po II wojnie światowej, 3 maja 1965 roku.
Funkcję administratora śp. Ksiądz Dębowski pełnił do 1 sierpnia 1975 roku. Wcześniej, ze względu na brak zgody ze strony władz administracyjnych niemożliwe było ustanowienie parafii. Tego dnia, 1 sierpnia 1975 roku, ks. Jerzy został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski. Posługę pełnił do 15 lipca 1984 roku. Z Rybienka jako proboszcz został skierowany do Parafii Wniebowzięcia NMP w Dzierzgowie. W 2009 roku Ksiądz Dębowski przeszedł na emeryturę i zamieszkał na terenie Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku. Posługiwał tej społeczności w sumie ponad 28 lat. Został zapamiętany jako wspaniały człowiek i gorliwy kapłan.
25 czerwca 2019 r. zmarł w wieku 86 lat śp. Ireneusz Prusinowski - były dyrektor mławskich szkół podstawowych. Od 1970 r. pełnił on funkcję dyrektora w ZPO nr 1. Jako dyrektor wzbogacił szkołę w doskonały sprzęt, pomoce naukowe, centralne ogrzewanie. Nauczał geografii. W pełni angażował się w wykonywanie powierzonych mu obowiązków. W marcu 1978 r. został powołany na dyrektora SP im. Gustawa Morcinka nr 3. Często powracał do niej jako emeryt, aby poprowadzić lekcje zastępcze. Był wieloletnim członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W niedzielę 28 lipca 2019 r. w wieku 82 lat zmarł Zygmunt Żerański – prezes mławskiego oddziału Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Zygmunt Żerański, mimo problemów zdrowotnych, niemal do końca swoich dni aktywnie uczestniczył w życiu naszego miasta, kultywując tradycje Wojska Polskiego i pielęgnując pamięć o bohaterach walczących za Ojczyznę. Brał udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych, spotkaniach z kombatantami, młodzieżą i władzami samorządowymi. W 2018 r. podpisał z Dyrektorem Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. porozumienie, na mocy którego społeczność placówki sprawuje opiekę nad sztandarem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Mławie i dba o jego spuściznę. „...Śmierć Pana Zygmunta to wielka strata dla miasta i dla nas osobiście... – napisali w liście kondolencyjnym do rodziny zmarłego Przewodniczący Rady Miasta Mława Lech Prejs i Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.
(IP)
Spieszmy się kochać ludzi. Nie odkładajmy spotkań, bo za daleko, za późno, za często. Nie szczędźmy ciepłych słów przyjaciołom, braciom, ciociom. Nie zapominajmy mówić dziękuję, przepraszam, kocham. Nie bójmy się tulić, całować, uśmiechać.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez