Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Wtorek, 8 kwietnia 2025. Imieniny Amadeusza, Cezaryny, Juliany

Zdjęcia w lokalu wyborczym. Co mówią o tym przepisy?

2019-10-13 18:25:31 (ost. akt: 2019-10-13 18:30:40)
- Wybory to lekcja demokracji. Dlaczego mamy zabronić uwiecznienia tak ważnego momentu

- Wybory to lekcja demokracji. Dlaczego mamy zabronić uwiecznienia tak ważnego momentu

Autor zdjęcia: Szymon Wyrostek

Podziel się:

Nową tradycją staje się fakt, że w dniu wyborów media społecznościowe zalewane są masą zdjęć z lokali wyborczych. Czy jest to zgodne z prawem? Przepisy nie są jednoznaczne.

Jak sprawa robienia zdjęć i obecności mediów wygląda w świetle przepisów?

Zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej dziennikarz ma obowiązek m.in. posiadania ważnej legitymacji dziennikarskiej lub innego dokumentu potwierdzającego reprezentowanie redakcji, zgłoszenia przewodniczącemu komisji oraz stosowanie się do zarządzeń mających na celu zapewnienie powagi i tajności głosowania. Warto też pamiętać, że działalność prasowa nie jest objęta klauzulą RODO.

Jednak wystarczy spojrzeć na portale społecznościowe, gdzie osoby prywatne robią sobie zdjęcia przy urnach, fotografują swoje dzieci wrzucające karty do głosowania. Czy takie osoby też naruszają przepisy?

Okazuje się, że nie ma zapisu wyraźnie zakazującego robienia zdjęć czy nagrywania.

Warunkiem jest niezakłócanie przebiegu głosowania oraz nienaruszanie zasad związanych z ciszą wyborczą i tajnością głosowania. Chodzi o sytuację np. w której może zostać uchwycony znak „X” w okienku na karcie np. przez innych głosujących albo inny wyborca lub członek komisji znajdzie się w kadrze i zaprotestuje.
Nie można też przeprowadzać transmisji "live".

Należy też pamiętać, że to przewodniczący danej komisji odpowiada za wszystko, co się dzieje na terenie lokalu wyborczego

Kodeks Wyborczy:
Art. 49.

§ 1. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie czuwa nad zapewnieniem tajności głosowania oraz nad utrzymaniem porządku i spokoju w czasie głosowania.
§ 2. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia
głosowania w obwodzie ma prawo zażądać opuszczenia lokalu wyborczego przez osoby naruszające porządek i spokój.

Szczególną popularnością cieszą się zdjęcia dzieci przy wyborczych urnach. Zdaniem rodziców ma to swoje znaczenie. - Wybory to lekcja demokracji. Dlaczego mamy zabronić uwiecznienia tak ważnego momentu - pyta w Mławie jeden z wyborców.

(WC)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB