środa, 3 czerwca 2020. Imieniny Anatola, Leszka, Tamary

Ja żołnierz Wojska Polskiego ...

2019-10-07 12:12:00 (ost. akt: 2019-10-07 12:10:42)
Wśród przysięgających było 2 mieszkańców powiatu mławskiego, w tym jedna kobieta szer. Paulina Zadrożna, której mama składała przysięgę w dniu Święta Brygady

Wśród przysięgających było 2 mieszkańców powiatu mławskiego, w tym jedna kobieta szer. Paulina Zadrożna, której mama składała przysięgę w dniu Święta Brygady

Podziel się:

W miniony weekend odbyła się w Ciechanowie kolejna, już piąta w tym roku a jedenasta od czasu powstania 5MBOT, przysięga wojskowa żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Przysięgę złożyło 64 Terytoriasów, w tym 19 kobiet. Wśród przysięgających było 2 mieszkańców powiatu mławskiego, w tym jedna kobieta szer. Paulina Zadrożna, której mama składała przysięgę w dniu Święta Brygady.

W niedzielne południe na placu apelowym 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy, którzy od 21 października realizowali szkolenie podstawowe w mazowieckiej Brygadzie. Słowa roty przysięgi wypowiedziało 64 nowych Terytorialsów.
Dowódca Brygady płk. Andrzej Wasielewski, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem:
- Dzisiejsza przysięga jest piątą przysięgą w tym roku a jedenastą od czasu powstania Brygady. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu służbą terytorialną, udało nam się sformować kolejny, czwarty już batalion, a liczebność 5 MBOT wzrosła do ponad 2 tysięcy – mówił. Kolejne szkolenie przeznaczone zarówno dla osób, które nie miały nigdy wcześniej styczności z służbą wojskową, ale także dla rezerwistów, odbędzie się 23 listopada a jego zwieńczeniem będzie przysięga wojskowa 8 grudnia.
Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia żołnierzom, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem oraz osiągnęli najwyższe wyniki podczas szkolenia podstawowego.
- Jesteście dopiero na początku swojej żołnierskiej drogi,(…). Przed Wami wiele kolejnych bardzo ważnych wyzwań. Już za miesiąc rozpoczniecie cykl szkoleń rotacyjnych podczas szkolenia indywidualnego, w dalszej perspektywie przygotowanie specjalistyczne i szkolenie zgrywające w ramach pododdziału. A wszystko po to, by za jakiś czas, być w pełni gotowym nieść wsparcie lokalnym społecznościom, a w przypadku kryzysu czy wojny móc stanąć w obronie Ojczyzny – powiedział płk. Wasielewski zwracając się do przysięgających żołnierzy.
Nowo zaprzysiężeni żołnierze, zasilą szeregi batalionu w Ciechanowie, Komorowie, Zegrzu Płd. oraz w Siedlcach. Już za miesiąc rozpoczną szkolenia rotacyjne, które będą odbywali jeden weekend w miesiącu.

- O zostaniu żołnierzem i wstąpieniu w szeregi 5MBOT myślałam już od dłuższego czasu jednak znaczący wpływ na zrobienie kroku naprzód w tym kierunku miała moja mama, Joanna, która sama stała się Terytorialsem składając swoją przysięgę dokładnie 7 lipca tego roku. Zmotywowała mnie tym. Postanowiłam zatem spróbować sił w tym samym 16-dniowym szkoleniu w ramach TSW. Chciałam również w ten sposób udowodnić coś sobie, sprawdzić swoją sprawność i nauczyć się nowych umiejętności, a jednostka wojskowa jest niewątpliwie najlepszym do tego miejscem. Uważam, że z odpowiednim zaangażowaniem kobieta także może stać się dobrym żołnierzem - wyjaśnia szer. Paulina Zadrożna.

Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tys. żołnierzy z czego 1,8 tys. stanowią żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową.

(IP)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB