Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

„Poszukiwacze historii" odkrywają tajemnice II WŚ pod Wojnówką

2019-09-04 11:53:28 (ost. akt: 2019-09-05 08:45:44)

Podziel się:

Ekipa programu Polsat Play „Poszukiwacze historii" ponownie pojawiła się na terenie powiatu mławskiego. Dziś, 4 września zastaliśmy ich na polach w Wojnówce, gdzie poszukiwali kolejnych „skarbów historii".

Ekipa programu była już na terenie naszego powiatu w marcu tego roku. Wówczas w mokradłach pod Rumoką w gminie Lipowiec Kościelny wydobyto StuG.III. - niemieckie działo pancerne z okresu II wojny światowej.

Dziś poszukiwacze ponownie odwiedzili nasze tereny - tym razem była to miejscowość Wojnówka. Z wykrywaczami metalu w ręku sprawdzali tamtejsze pola. Według starszych mieszkańców gminy Wiśniewo, wycofujący się w czasie II WŚ Niemcy uciekali właśnie tą drogą (od strony Rumoki, przez Wojnówkę i Podkrajewo), całkowicie omijając Mławę. Być może doszło tam do jakiejś małej potyczki, a na okolicznych polach pozostały fragmenty maszyn bojowych. Z pewnością wszystkie tajemnice odkryją przez nami Olaf Popikiewicz i Piotr Wiznerowicz w programie „Poszukiwacze historii" .


Archeolog (Olaf Popkiewicz) i poszukiwacz (Piotr Wiznerowicz) - dwóch naukowców-zapaleńców w programie „Poszukiwacze historii ” dosłownie na oczach widzów będzie szukać śladów historii. Tytułowi poszukiwacze zainteresują się między innymi zatopionym niemieckim czołgiem, wydobędą kule armatnie z czasów powstania kościuszkowskiego, dokonają ekshumacji i identyfikacji polskich żołnierzy poległych na Wale Pomorskim, spenetrują Bory Tucholskie w poszukiwaniu śladów walk w 1939 roku, będą też uczestniczyć w wydobyciu skarbu sprzed 2000 lat – to tylko niektóre z ich odkryć.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. uff #2825089 | 5.184.*.* 26 lis 2019 19:35

    Po pierwsze pod Rumaką nie został wykopany stug III a tylko jego elementy.....Po drugie nie uciekali w kierunku Wojnówki ,a było właśnie odwrotnie ....Po trzecie nie Piotr Wiznerowicz a Sebastian Witkowski....Ma to chyba duże znaczenie

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz