Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Ostoja św. Antoniego zaprasza na warsztaty poświęcone roli pszczół

2019-08-17 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-16 14:33:34)
Niedzielne spotkanie, 1 września, będzie pierwszym z cyklu trzech bezpłatnych warsztatów pod hasłem „Rola pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym”

Niedzielne spotkanie, 1 września, będzie pierwszym z cyklu trzech bezpłatnych warsztatów pod hasłem „Rola pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym”

Autor zdjęcia: Nadesłane

Podziel się:

Pszczoły od milionów lat zapylają rośliny, umożliwiając prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów. O tym, jak bardzo są ważne i co by się stało, gdyby ich zabrakło, będzie się można dowiedzieć podczas warsztatu, który odbędzie się 1 września w Ostoi św. Antoniego, działającej przy sanktuarium w Ratowie.

Miód wytwarzany przez pszczoły pojawia się wielokrotnie na kartach Biblii jako symbol dobrobytu oraz nagrody, którą człowiek sprawiedliwy otrzymuje od Boga. Bez pszczół nie moglibyśmy delektować się tym słodkim rarytasem ale przede wszystkim nie moglibyśmy istnieć. Najważniejsze zadanie, które otrzymały od Stwórcy, to zapylanie roślin, nie tylko dziko rosnących ale również uprawnych, aby mogły wydawać owoce i nasiona.
O kluczowej roli pszczół i innych zapylaczy w rolnictwie a także dzikich ekosystemach będzie mówiła Halina Świstak, doktor nauk przyrodniczych w zakresie rolnictwa a zarazem doświadczony pszczelarz, podczas warsztatu, który odbędzie się w niedzielę, 1 września o godz. 10.30 w Ostoi Św. Antoniego w Ratowie.

- Błogosławiony Antoni Fryderyk Ozanam, wnikliwy badacz życia św. Franciszka, wskazuje, że wiele czasu spędzał on „na podziwianiu pracy pszczół”. W poczuciu odpowiedzialności za naszą matkę ziemię, o której pisał w swej encyklice Ojciec św. Franciszek, nawiązującej tyłem bezpośrednio do pieśni Biedaczyny z Asyżu „Laudato si, mi Signore”, postanowiliśmy włączyć się w dzieło przypominania, ile zawdzięczamy pszczołom i jak przykry może być nasz los, gdyby ich zabrakło – poskreśla ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium, pomysłodawca warsztatów.

Niedzielne spotkanie, 1 września, będzie pierwszym z cyklu trzech bezpłatnych warsztatów pod hasłem „Rola pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym”, zorganizowanych przez Sanktuarium Diecezjalne Św. Antoniego z Padwy w Ratowie we współpracy ze stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo a dofinansowanych ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

(IP, E K-G)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB