Sobota, 17 kwietnia 2021. Imieniny Anicety, Klary, Rudolfina

Zagrożenie afrykańskim pomorem świń w powiecie mławskim

2019-07-31 13:30:09 (ost. akt: 2019-07-31 11:51:58)

Podziel się:

Powiat mławski jest zagrożony afrykańskim pomorem świń. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie z dnia 26 lipca 2019 roku w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów ciechanowskiego i mławskiego.

W miejscowości Gumowo (gmina Ciechanów) stwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń. W związku z tym wojewoda ustalił obszar zapowietrzony, który w naszym powiecie obejmuje 5 miejscowości z gminy Strzegowo. Są nimi: Budy Giżyńskie, Budy Wolińskie, Czarnocinek, Nowiny Giżyńskie, Wola Kanigowska.

Na tym obszarze zakazuje się m.in.: wywożenia świń i materiału biologicznego świń z gospodarstw oraz przywożenia do gospodarstw lub wywożenia z gospodarstw zwierząt innych niż świnie bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii; organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt i odłowów zwierząt łownych; wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Nakazuje się z kolei m.in.: oczyszczenie, odkażenie, a w koniecznych przypadkach także dezynsekcję, środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych lub przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby oraz zachowanie zasad higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące.
IP

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB