Piątek, 23 sierpnia 2019. Imieniny Apolinarego, Miły, Róży

100-lecie Niepodległości w Windykach

2018-11-14 09:43:29 (ost. akt: 2018-11-14 09:47:09)

Autor zdjęcia: SP w Windykach

Podziel się:

W Szkole Podstawowej w Windykach 7 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

Przypomniano daty trzech rozbiorów Polski, najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klasy V, VI i VII  recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. W drugiej części uroczystości nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy przez dyrektor szkoły Grażynę Chylińską i sołtysa Windyk Andrzeja Gębalę. Następnie Pan Jan Warecki, wójt gminy Wieczfnia Kościelna i Pan Mariusz Gębala, wójt elekt gminy Wieczfnia Kościelna posadzili dąb niepodległości. Przedstawiciele uczniów złożyli kwiaty pod obeliskiem. Dzień ten jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Uroczystość miała charakter lokalny. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz mieszkańcy Windyk.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB