Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Warsztaty historyczne ,,Ku Niepodległej..." w mławskim Ekonomiku

2018-11-05 09:34:58 (ost. akt: 2018-11-05 09:44:42)

Autor zdjęcia: ZS4 w Mławie

Podziel się:

W dniach 25-26 października 2018r. w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie odbyły się warsztaty historyczne ph. ,,Ku Niepodległej '', zorganizowane w ramach ogólnomiejskich uroczystości patriotycznych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W warsztatach wzięła udział młodzież Zespołu Szkół Nr 4, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Nr 3 i Akademickiego Centrum Kształcenia. Pierwszego dnia zostały wygłoszone referaty popularno-naukowe na temat sytuacji politycznej na ziemiach polskich w latach 1905-1918 roku oraz formowania się pierwszych struktur państwa polskiego.

Do wygłoszenia prelekcji zostali zaproszeni:
1) Pan Tomasz Chodubski ( nauczyciel historii w I LO w Mławie):,, Sytuacja w Europie i na ziemiach polskich przed wybuchem I Wojny Światowej i w jej trakcie".
2) Dr Leszek Arent ( emerytowany dyrektor muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie) : ,, Mława w czasie I Wojny Światowej. Drogi do Niepodległości ".
3) Dr Arkadiusz Meller ( prodziekan , starszy wykładowca w PWSZ w Ciechanowie ): ,, W 100-lecie niepodległości Polski. Organizacja, przebieg i wyniki wyborów do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku ".
4)Pani Irena Polakowska ( członek Zarządu ŚZŻAK koło w Mławie ); ,,Walki o niepodległość w następnych pokoleniach...Wspomnienia".

Następnie odbyła się dyskusja z udziałem zgromadzonej młodzieży, gości i nauczycieli. Zwieńczeniem spotkania był koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez uczniów „Ekonomika” pod kierunkiem Pani Joanny Bednarskiej i Pani Martyny Szczygłowskiej.
Drugiego dnia młodzież ZS Nr4 wraz z opiekunem Michałem Nowakowskim zapaliła biało-czerwone znicze w miejscach pamięci narodowej na terenie naszego miasta. Szczególny moment refleksji miał miejsce pod pomnikiem Henryka Klemensa Sokalskiego - ucznia ILO, harcerza, członka POW w Mławie, zastrzelonego w trakcie akcji rozbrajania Niemców 11 listopada 1918 roku.
Pomysłodawcą i koordynatorem przeprowadzonych warsztatów był nauczyciel historii Michał Nowakowski.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB