Wtorek, 21 maja 2019. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

MOŻESZ JEŹDZIĆ TYLKO Z PRAWKIEM

2018-10-05 11:00:00 (ost. akt: 2018-10-05 11:18:31)

Podziel się:

Kierowcy mogą zostawić w domu dowód rejestracyjny oraz polisę OC. Od 1 października można jeździć samochodem bez tych dokumentów. Obowiązek ich posiadania przy sobie znosi przygotowana przez ministerstwo cyfryzacji nowela ustawy.

W razie kontroli w dalszym ciągu trzeba mieć przy sobie prawo jazdy. Jednak za brak przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC nie zostaniemy już pociągnięci do odpowiedzialności.
Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że od poniedziałku 1 października 2018 r. kierowcy mogą zostawić w domu dowód rejestracyjny oraz polisę OC. Obowiązek posiadania przy sobie wspomnianych dokumentów znosi przygotowana przez ministerstwo cyfryzacji nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znowelizowane przepisy już obowiązują.
Brak obowiązku wożenia polisy OC i dowodu rejestracyjnego nie zwalnia nas oczywiście z posiadania aktualnych dokumentów. Nie musimy ich jedynie posiadać przy sobie i okazywać organom kontrolnym. Od 1 października 2018 roku policjanci nie mają podstaw, by tego żądać od kierowców. Mają jednak możliwość szybkiego sprawdzenia auta. Według policji, kontrole nie będą znacząco się różniły od dotychczasowych. Jeśli przykładowo drogówka zatrzyma nasz pojazd, to dane auta sprawdzone zostaną w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – gdzie znajdują się informacje o pojeździe i polisie OC.
Jeśli policjant podczas kontroli stwierdzi, że pojazd nie ma badań technicznych, bądź jest niesprawny, wtedy zaznaczy to w systemie. System przekaże informację do organu, który wydał dokument.
Takie same jak dotąd pozostają zasady zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Tylko, że dokument jest wirtualny. Kierowca natomiast otrzyma papierowe pokwitowanie. Tak, jak to miało miejsce do tej pory.
Jak podał PAP, przedstawiciel komendy głównej policji, w razie kolizji jej uczestnicy nie będą musieli każdorazowo wzywać na miejsce policji. Natomiast każdy kierowca, który spowodował kolizję, ma obowiązek przekazania danych niezbędnych do wypłaty ubezpieczenia. Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek wymiany między sobą danych personalnych dotyczących uprawnień i danych dotyczących ubezpieczenia pojazdu. Osoba odmawiająca takich danych uczestnikowi zdarzenia naraża się na odpowiedzialność za niewypełnienie tego obowiązku. A to zarówno w razie wypadku czy kolizji drogowej. Policja radzi w razie wątpliwości sprawdzenie numerów tablic rejestracyjnych na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To uczynić może każdy zainteresowany.
Warto też wiedzieć, że dowód rejestracyjny w dalszym ciągu pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym, zaś właściciele pojazdów nadal mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Ministerstwa Cyfryzacji przypomina o tym w swoim komunikacie.

iwo

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB