Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Grupa Mława – miasto zabytkowe odznaczona

2018-09-28 13:13:28 (ost. akt: 2018-09-28 13:23:18)
Zasłużeni dla Miasta Mławy

Zasłużeni dla Miasta Mławy

Autor zdjęcia: UUM

Podziel się:

Tadeusza Stabacha, Roberta Zaborowskiego, Zbigniewa Grzemskiego, Wojciecha Kaska i Grzegorza Kaszubę - członków grupy Mława – miasto zabytkowe odznaczono medalem Zasłużony dla Miasta Mława. Dekoracji dokonano na sesji rady miasta 25 września.

Grupa Mława – miasto zabytkowe działa jod wielu lat. Mławianie zgromadzili za własne pieniądze mnóstwo unikalnych materiałów historycznych poświęconych naszemu miastu.
Dzięki nim mogliśmy podziwiać na wystawach plenerowych zdjęcia dawnej Mławy.
– To dzięki panom zaczęliśmy się gromadzić w centrum miasta, w parku, po to, żeby zastanawiać się i odkrywać tajemnice Mławy, naszego pięknego, kochanego miasta. Dziękujemy serdecznie za to, co panowie zrobili i co robią, prosimy o jeszcze więcej – w końcu jesteście młodzi, a ta pasja wciąż się rozwija – zwracał się do mężczyzn Sławomir Kowalewski.

Grupa zyskała wielu sympatyków (wśród nich znajdują się m.in. goście z zagranicy, m.in. Argentyny i Gwatemali, którzy przyjeżdżają do Mławy w poszukiwaniu mieszkających tu przed laty przodków).
– To powód do zadowolenia, ale też do tego, żeby być wdzięcznym za to, co panowie zrobili. Dziękujemy serdecznie – kończył wystąpienie burmistrz. Po czym wraz z przewodniczącym rady miasta Leszkiem Ośliźlokiem wręczył członkom grupy medale Zasłużony dla Miasta Mława. Wniosek o ich przyznanie skierował do burmistrza radny Lech Prejs.

W imieniu odznaczonych dziękował Tadeusz Stabach. – Do tej pory przeważnie nasze prace stały przed nami, my byliśmy z tyłu, za nimi, nie byliśmy na froncie. Pierwszy raz się zdarza coś takiego bezpośrednio, ale tym bardziej jest nam przyjemnie, że możemy w taki sposób podsumować nasze kilkuletnie działania – zwracał się do obecnych w sali domu kultury. Przybliżył też pokrótce sylwetki członków grupy. Jak wskazywał, pomysłodawcą jej utworzenia był Robert Zaborowski – człowiek, który bardzo dużo wie o naszym mieście i dzięki któremu została wydana książka poświęcona mławskiej linii obrony 1939 roku (w planach grupy jest utworzenie wzdłuż niej ścieżki dydaktycznej). Zbigniew Grzemski spędza godziny przy komputerze, by przygotowywać wystawy pod kątem graficznym. Nieco później do grupy dołączyli i dołożyli ogrom nowych pomysłów Wojciech Kask i Grzegorz Kaszuba. Tadeusz Stabach z kolei wiele czasu spędza w bibliotekach cyfrowych, poszukując materiałów archiwalnych, głównie z dawnych gazet.

Na sesji nie mógł być obecny jeszcze jeden członek grupy Mława – miasto zabytkowe – Jarosław Janiszewski, który za swoją działalność już wcześniej został uhonorowany medalem Zasłużony dla Miasta Mława. To kolekcjoner, którego zarówno zbiory, jak i wiedza, są niebagatelne. – Człowiek, który wie więcej o Mławie przedwojennej, niż współczesnej – mówił Tadeusz Stabach.

Odznaczeni, w podziękowaniu, podarowali Sławomirowi Kowalewskiemu i Leszkowi Ośliźlokowi grafikę z koncepcją przebudowy wieżyczki mławskiego ratusza wykonaną przez Niemców po 1939 r. (ostatecznie nigdy nie została ona zrealizowana). Obecni na sesji nagrodzili zasłużonych brawami. Gratulujemy.

Źródło:UMM

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dzidek #2591044 | 83.28.*.* 29 wrz 2018 10:08

    Burmistrz ochoczo rozdaje medale ZASŁUŻONY DLA MIASTA MŁAWY----TAK się zastanawiam a kto wręczy burmistrzowi medal na zakończenie swego panowania. Wydaje mi się że bedzie ten medal wręczał Przew. Rady Miasta Oślizlok, a Przewodniczącemuy będiz ewręczał Burmistrz----i tak skończy się ich działalnośc, ws mławskim samorządzie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz