Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Narodowe czytanie „Przedwiośnia” w Zespole Szkół nr 2

2018-09-11 14:52:05 (ost. akt: 2018-09-11 14:56:17)

Autor zdjęcia: ZS NR 2 MŁAWA

Podziel się:

W Zespole Szkół nr 2 w Mławie 7 września przeprowadzono akcję Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W sali polonistycznej, specjalnie na tę okoliczność udekorowanej, zgromadzili się: pani dyrektor, szacowni goście, przedstawiciele grona pedagogicznego, młodzież.

Wspólne czytanie powieści S. Żeromskiego, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji, nad którą patronat objęła Para Prezydencka, poprzedziła przemowa wstępna współorganizatorki szkolnej akcji, p. Katarzyny Browarek.

Powitała ona zgromadzonych w sali gości: p. Elżbietę Rzodkiewicz - prezes GRHLC Mława, p. Barbarę Strzałkowską - członkinię Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej, p. Wiesławę Palewską - członkinię Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej, p. Dariusza Tadrzyńskiego - członka GRHLC Mława, członka Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej, członka Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79. p.p. Następnie prowadząca podziękowała pani Dyrektor, Anecie Zawadzkiej, Koleżankom i Kolegom z Rady Pedagogicznej, a także młodzieży za to, że tak chętnie wszyscy zgłaszali się do udziału w wydarzeniu. Z przykrością powiadomiła, że - mimo przyjęcia zaproszeń - nie przybyły na wspólne czytanie powieści S. Żeromskiego: Pani Bożena Tomkiel, Dyrektor Wydziału Edukacji i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Mławie oraz Pani Edyta Marlęga - przedstawicielka Rady Rodziców. Obie panie zostały zatrzymane przez obowiązki zawodowe.
W dalszej części wystąpienia, p. K. Browarek nakreśliła zgromadzonym harmonogram szkolnej akcji Narodowego Czytania oraz wskazała cel jej przyświecający. Tym celem jest nie tylko popularyzacja czytelnictwa, ale również uczczenie jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę. Powieść Żeromskiego bowiem to dzieło, w którym pisarz dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.

Wspólne czytanie rozpoczęła patronka szkoły, Pani Antonina Mrozowska, a właściwie uczennica klasy III t.ż.iu.g., Monika Klejna, która w rolę patronki się wcieliła. W stroju z epoki usiadła w drewnianym bujanym fotelu i odczytała "Rodowód" - wstępną część powieści. Wokół niej, zasłuchane, siedziały uczennice przebrane za pensjonarki dawnej szkoły pani Mrozowskiej (zgodnie z autentycznym zwyczajem kultywowanym w czasach Antoniny - spotykania się z uczennicami popołudniami, by wspólnie czytać lektury).
W dalszej części spotkania występowali kolejno goście, a także pani Dyrektor, nauczyciele, uczniowie. Pan Dariusz Tadrzyński wystąpił w krótkiej inscenizacji sceny rozmowy ojca z synem nt. szklanych domów. W rolę syna wcielił się Michał Biegański, uczeń klasy II t.ż.iu.g. Wspólne czytanie trwało trzy godziny (10.00-13.00), w czasie których nie tylko rozbrzmiewały glosy czytających dzieło Żeromskiego uczestników akcji, ale również nastrojowa muzyka.

Oprac. Katarzyna Browarek

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB