Poniedziałek, 17 czerwca 2019. Imieniny Laury, Leszka, Marcjana

KOMITETY WYBORCZE ZAREJESTROWANE

2018-09-11 09:00:00 (ost. akt: 2018-09-11 09:57:17)

Podziel się:

WYBORY. 27 sierpnia upłynął termin rejestracji komitetów wystawiających kandydatów do samorządów w nadchodzącej rozgrywce wyborczej. Ujawniają się chętni. W Mławie i okolicach Komisarz Wyborczy w Ciechanowie zarejestrował 39 komitetów.

Premier ogłosił termin wyborów samorządowych na 21 października br. Wybierzemy w tym dniu radnych do rad gmin, powiatów i województwa. Będziemy też głosować na wójtów i burmistrza Mławy. A w razie konieczności druga turę zaplanowano na 4 listopada.
Zanim pójdziemy głosować powinniśmy wiedzieć jaki mamy wybór. Kto będzie kandydował? Pewność będziemy mieć po 16 września - kiedy to mija termin zgłaszania list kandydatów na radnych wszystkich szczebli – oraz po 26 września – kiedy poznamy kandydatów na wójtów i burmistrza.
Obecnie nie wszystkie karty wyborcze zostały odkryte. Rąbka tajemnicy może uchylić rejestracja komitetów wyborczych, które będą mogły wystawiać kandydatury na poszczególne funkcje w samorządach. Był na to czas do 27 sierpnia do godziny 16.00.
Wiadomo już, że - łącznie z Mławą - w 10 gminach powiatu mławskiego obsługujący nasz teren Komisarz Wyborczy w Ciechanowie zarejestrował 39 komitetów wyborczych wyborców.
Do tego dochodzą zarejestrowane bezpośrednio w Państwowej Komisji Wyborczej komitety mogące wystawiać kandydatury w całym kraju. Wśród nich znajdziemy komitety partii politycznych, koalicyjne, organizacji i wyborców. Na naszym terenie - spośród partii - wystawienie list wyborczych zapowiedział Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem.

MŁAWA
W Mławie zarejestrowano Komitet Wyborczy Wyborców Sławomira Kowalewskiego (pełnomocnik wyborczy Grażyna Kujawska, pełnomocnik finansowy Marek Stanisław Bilski) oraz Komitet Wyborczy Wyborców Moje Miasto Mława 2018 (pełnomocnik wyborczy Patryk Adrian Arent, pełnomocnik finansowy Aleksandra Sarbiewska). Do tego dochodzą komitety partyjne. Obecnie wiadomo, że dotychczasowy burmistrz Sławomir Kowalewski rywalizować będzie o kolejną kadencję z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Markiem Kiełbińskim oraz Marcinem Burchackim z PSL-u.

WIECZFNIA KOŚCIELNA

To już pewne, że w gminie Wieczfnia Kościelna po wyborach samorządowych w fotelu wójta zasiądzie nowa osoba. Ubiegać się o to będzie kilku kandydatów. Komisarz Wyborczy w Ciechanowie zarejestrował 4 komitety z tego terenu: KWW Jerzego Pękały, KWW Mariusza Gębali, KWW Agnieszki Głowackiej i KWW Nasza Gmina Wieczfnia Kościelna. Wiadomo od jakiegoś czasu, że dotychczasowy wójt Jan Warecki nie planuje ponownie kandydować na stanowisko. Z jego poparciem - oraz PSL-u - o funkcję będzie się ubiegał Mariusz Gębala, urzędnik gminy i wiceprzewodniczący rady powiatu mławskiego. O swojego człowieka na fotelu wójta powalczy też PiS.

RADZANÓW
Zmiana szykuje się też w gminie Radzanów. Dowiedzieliśmy się, że wieloletni gospodarz gminy - Andrzej Wójcik nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję. Poinformował nas również, że ma zamiar wystartować z listy PSL-u do rady powiatu mławskiego. Na stanowisko wójta szykuje się kilku kandydatów. Zawiązały się tam trzy komitety wyborcze: KWW Przemysława Pakuszewskiego. KWW Romana Kosiorka i KWW Rafała Nowakowskiego.

DZIERZGOWO
W gminie Dzierzgowo zarejestrowały się 2 komitety: KWW Rafała Kucińskiego i KWW Lubomira (pełnomocnik wyborczy Agnieszka Jendraszczak). Według naszych informacji, kandydujący w wyborach - obecny gospodarz gminy - Rafał Kuciński zmierzy się także z Marzeną Nagucką. nauczycielką Zespołu Szkół nr 1 w Mławie (wcześniej pracowała w starostwie), która ma poparcie PSL-u. Czy jeszcze ktoś włączy się w rozgrywkę? Okaże się już we wrześniu.

SZYDŁOWO
Dwa komitety zawiązały się również w gminie Szydłowo: KWW Nasza Przyszłość (pełnomocnik wyborczy Alicja Teresa Rudnicka), KWW - Grzegorz Rochna (pełnomocnik wyborczy Mateusz Stefański). Jest pewne, że o kolejną kadencję powalczy - z poparciem PSL-u – również obecny wójt Wiesław Boczkowski. Nieoficjalnie mówi się, że zmierzy się z nim Grzegorz Rochna, przewodniczący rady gminy w Szydłowie.

WIŚNIEWO
Zmiana sceny politycznej może nas czekać w gminie Wiśniewo. Zarejestrowano tam 6 komitetów wyborczych: KWW Razem Zmienimy Gminę Wiśniewo (pełnomocnik wyborczy Włodzimierz Bęcławski), KWW Artura Ciesielskiego, KWW Teraz Młodzi (pełnomocnik wyborczy Aneta Racka), KWW Władysława Maćkiewicza, KWW Grzegorza Woźniaka, KWW Nasza Gmina Grzegorza Woźniaka.

SZREŃSK
Swoich kandydatów do szreńskiego samorządu wystawią cztery komitety wyborcze: KWW Mieszkańców Gminy Szreńsk (pełnomocnik wyborczy Agnieszka Ćwik), KWW Przyszłość (pełnomocnik wyborczy Bartosz Kamil Stasiak), KWW Nasza Gmina Szreńsk (pełnomocnik wyborczy Nina Beata Popielarska), KWW Razem Łatwiej (pełnomocnik wyborczy Ireneusz Przybysz). Wiadomo na pewno, że z ramienia PSL-u ubiegać się o kolejną kadencję gospodarza gminy Szreńsk będzie Marek Nitczyński.

STRZEGOWO
Może się wiele zmienić po wyborach samorządowych w gminie Strzegowo. Zarejestrowało się tam najwięcej komitetów wyborczych w powiecie mławskim. Na liście jest ich 10: KWW Bogumiła Lubańskiego, KWW Renaty Dobrzyńskiej, KWW Moniki Witkowskiej, KWW Adama Papierzyńskiego, KWW Jarosława Pisarka, KWW Przemysława Pałuby, KWW Gminy Strzegowo (pełnomocnik wyborczy Edward Charzyński), KWW Solidarni i Sprawiedliwi (pełnomocnik wyborczy Stanisław Józef Czaplicki), KWW Wiesława Zalewskiego, KWW Artura Kopeckiego. Obecny wójt z pewnością będzie miał konkurencję. Domyślać się można, że przynajmniej niektóre ugrupowania wystawią swoich kandydatów na to stanowisko.

LIPOWIEC KOŚCIELNY
W gminie Lipowiec Kościelny zawiązały się 3 komitety: KWW Aktywni dla gminy (Katarzyna Wałkuska), KWW Jarosława Goschorskiego - Wspólne Jutro, KWW Pawła Drzewieckiego. Wójt Jarosław Goschorski (startujący ze swojego komitetu) zmierzy się z kandydatem PSL-u - Ryszardem Karpińskim, lokalnym przedsiębiorcą i działaczem samorządowym. Czy rywalizację podejmie ktoś jeszcze?

STUPSK
W Stupsku zarejestrowano także trzy komitety: KWW Mieszkańców Gminy STUPSK (pełnomocnik wyborczy Iwona Dorota Wawrzyńczak), KWW Przyszłość i Rozwój (pełnomocnik wyborczy Katarzyna Staniszewska), KWW - Donata Stańczak. Wiadomo na pewno, że wójt Jacek Świderski startował będzie na kolejną kadencję z poparciem PSL-u. Czy będzie konkurencja? Przekonamy się niebawem.

Głosować będziemy w niedzielę 21 października w godzinach 7 - 21. Warro wspomnieć, że zgodnie z nowelą Kodeksu wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat. Wprowadzono też dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – liczoną od nadchodzącej kadencji. Warto więc rozważyć komu powierzyć poszczególne funkcje na najbliższych 5 lat.


KALENDARZ WYBORCZY
źródło:pkw.gov.pl

- do dnia 27 sierpnia 2018 r.
podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

- do dnia 27 sierpnia 2018 r.
zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego

- do dnia 6 września 2018 r.
zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych

- do dnia 11 września 2018 r.
powołanie przez komisarzy wyborczych terytorialnych komisji wyborczych

- do dnia 17 września 2018 r.
utworzenie obwodów głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów

- do dnia 17 września 2018 r. do godz. 24:00
zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy

- do dnia 21 września 2018 r.
podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika

- do dnia 21 września 2018 r.
zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych

- do dnia 26 września 2018 r.
przyznanie przez Państwową Komisję Wyborczą jednolitych numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw

- do dnia 26 września 2018 r. do godz. 24:00
zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

- do dnia 28 września 2018 r.
przyznanie przez komisarza wyborczego, wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim, numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Doli #2584781 | 20 wrz 2018 19:56

    Panie Rochna prosimy startować w szydlowie bo już dość tej starej nic nie robiącej władzy ktora szczyci sie jedynie korona Szydłowo.. trzeba ich a w szczególności wójta wreszcie pogonić a do tego niezbędny jest drugi kandydat i w Panu całą nadzieją.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz