Czwartek, 21 marca 2019. Imieniny Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Lekcja historii i patriotyzmu

2018-09-06 11:29:56 (ost. akt: 2018-09-06 11:40:40)

Podziel się:

W dniu 1 września 2018 Gmina Wiśniewo uroczyście świętowała 100- lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Plac Parafialny w Bogurzynie przed godziną 14:00 zaczął wypełniać się ludźmi- przedstawicielami lokalnych władz, zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z pocztami sztandarowymi, jak również mieszkańcami gminy.

O godzinie 14:00 nastąpiło uroczyste odśpiewanie Hymnu Polski, po hymnie Mszę Świętą odprawił proboszcz parafii Bogurzyn- Ksiądz Wojciech Wiśniewski.
Po mszy świętej wystąpił wójt Zbigniew Kleniewski, który pokrótce odświeżył wszystkim uczestnikom burzliwą historię naszego narodu, odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, nie oznaczało dla naszego narodu końca walk o utrzymanie autonomii, czego przykładem był wybuch II wojny światowej w 1939. Stąd właśnie wziął się pomysł na zorganizowanie Gminnych Obchodów właśnie 1 września w rocznicę wybuchu II wojny światowej, bo naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość. Wolność to wartość, której należy strzec i mądrze kształtować, abyśmy nigdy ani my, ani nasze dzieci nie doświadczyli okrucieństwa wojny, jakiego świadkami byli nasi przodkowie. Wójt w swoim wystąpieniu wspomniał również o przemianach, których jest świadkiem sprawując od ponad 20 lat władzę na terenie gminy, o tym, jak zmieniała się i wciąż się zmienia nasza okolica, o postępie, którego jest świadkiem. Na krótką lekcję historii i patriotyzmu zabrały wszystkich dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bogurzynie, które pod kierunkiem nauczycieli przygotowały na tę okazję specjalną akademię.
Później nadszedł czas na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Żywioły Art. z Ciechanowa w specjalnym koncercie pt. "Harcerskie Nuty Niepodległości". Pieśni patriotyczne w nowych, ciekawych aranżacjach, wykonywane do muzyki "na żywo" to nieco inne doświadczenie i sądząc po ilości osób, które wspólnie śpiewały, a było ich całkiem sporo, wśród nich nie tylko starsi, ale również młodzież i dzieci cieszyło się sporym powodzeniem.
Ostatnim punktem programu obchodów był występ, można rzec kaskaderów ze Stajni Tarpan w Korbońcu, bo to, co oni wyczyniali na koniach śmiało można nazwać kaskaderstwem. Pokaz również cieszył się dużą popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych, Przedstawiciele Stajni Tarpan byli z nami przez cały czas trwania imprezy. Pracownicy Urzędu Gminy i Gminnej Biblioteki Publicznej serwowali uczestnikom obchodów przepyszną grochówkę, każdy z uczestników został "ozdobiony" pamiątkowym kotylionem oraz mógł odebrać flagę ufundowaną przez wójta.
Całą uroczystość prowadziła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniewie Pani Anna Wtulich oraz Przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej druh Adam Rutkowski.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB